Działalność Szkolnego Koła „Caritas”
w Szkole Podstawowej nr 3 im. 10 Pułku Strzelców Konnych w Łańcucie
Początek roku szkolnego to czas, a którym weryfikujemy plany wychowawcze, mające na względzie troskę o wszechstronny rozwój ucznia.
Myślimy o podejmowaniu oddziaływań wychowawczych, które kształtują właściwą postawę uczniów nie tylko w stosunku do szeroko rozumianych obowiązków szkolnych, ale także służą budowaniu w życiu młodego człowieka właściwego systemu wartości. Wśród tych wartości wyjątkowe miejsce zajmuje miłosierdzie. „Bóg bogaty w miłosierdzie:- hasło ostatniej pielgrzymki Ojca Świętego do ojczyzny ukazuje prawdę o Bogu, który nie wyznacza granic swojej dobroci i miłości względem człowieka, jest hojny w obdarowywaniu. Miłosierdzie to bezcenny dar Boga dla człowieka, ale każdy dar stanowi jednocześnie zadanie (dar- darowanie- dane- zadanie). Człowiek obdarzony miłosierdziem, powinien także miłosierdziem obdarzać. Pan Jezus w Kazaniu na Górze zapewnia „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”(Mt 5,7).
Jest oczywiste, że to, co zaszczepi się w sercu i umyśle młodego człowieka, procentuje później w dorosłym życiu. Warto więc podjąć trud, aby kształtować w dzieciach i młodzieży wrażliwość na potrzeby innych oraz postawę służby w duchu miłości.
Jedna z możliwości kształtowania w uczniach wrażliwości na potrzeby innych jest działalność Szkolnych Kół „Caritas”. Pragnę podzielić się doświadczeniem z rocznej działalności Szkolnego Koła „Caritas” w Szkole Podstawowej nr 3 im. 10 Pułku Strzelców Konnych w Łańcucie. Uczniowie, którzy wyrazili chęć zaangażowania się w SK „Caritas”, zostali dokładnie zapoznani z ideą „Caritas”. Aby lepiej ukazać im znaczenie miłosierdzia rozumianego jako czynienie dobra w duchu miłości, przybliżyliśmy na spotkaniach Koła postacie z Ewangelii „Samarytanina, ubogą wdowę, sług, którym powierzono talenty. Opracowaliśmy system zdobywania sprawności. Trzy podstawowe sprawności to: „Sokoli wzrok” (umiejętność dostrzegania osób będących w trudnej sytuacji, szukanie możliwości pomocy, wsparcie udzielone przez dobre słowo), „Pomocna dłoń” (uczynki wykonywane dla dobra innych, pomoc udzielana różnym osobom, również rodzicom, rodzeństwu, dziadkom, rówieśnikom, nauczycielom), „Wdowi grosz” (pomoc finansowa, składki członkowskie, „Skarbonka wielkopostna”). Uczniowie w specjalnych przygotowanych książeczkach zapisywali działania podejmowane w ramach poszczególnych sprawności, powołana komisja przyznawała określoną liczbę punktów. Uzyskanie 50 było warunkiem zdobycia kolejnej sprawności-„dobroczyńcy”, a następne 50 (w sumie 100 punktów)- Samarytanina.
13 czerwca Koło przeżywało swoją uroczystość, która zgromadziła cała wspólnotę szkolną - Dyrekcje, nauczycieli i uczniów. Gościem tej uroczystości był Ksiądz Marian Bocho - Dyrektor „Caritas” Archidiecezji Przemyskiej, który nadał naszemu Kołu imię błogosławionej Urszuli Ledóchowskiej. Kilkorgu członkom Koła przyznano sprawność „Dobroczyńcy”.
Zaangażowanie dzieci w działalność Sk „Caritas”, zdobywanie przez nich określonych sprawności świadczy o ich potrzebie działania dla dobra innych, właściwie pojętej rywalizacji, która tak naprawdę staje się współpracą w osiągnięciu zamierzonych celów. Oczywiście działalność SK „Caritas” uwzględniająca zdobywania sprawności to jedna z propozycji. Cele i zadania kół są wyraźnie określone w Statusach Synodu Archidiecezji Przemyskiej, metody pracy mogą być różne, ważne jest, aby przy ich dobrze pamiętać p potrzebach i możliwościach uczniów, w których pragniemy ukształtować postawę wrażliwości, poczucie odpowiedzialności za siebie i innych, gotowość służenia innym w duchu miłości ze świadomością, że każdy ma w sobie wiele dobra, którym może się dzielić z innymi.
Aktualności
Rok szkolny 2022/23
Rok szkolny 2021/22
Rok szkolny 2020/21
Rok szkolny 2019/20
Rok szkolny 2018/19
Rok szkolny 2017/18
Rok szkolny 2016/17
Rok szkolny 2015/16
Rok szkolny 2014/15
-
Włączenie się w akcję ,,Pomóż i Ty Szkoło'' poprzez rozprowadzanie cegiełek dla Fundacji na rzecz osób niewidomych i niepełnosprawnych.
-
Przygotowanie Akademi z okazji Dnia Papieskiego.
-
Włączenie się w Ogólnopolską Akcję ,,Szlachetna Paczka''.
-
Comiesięczne odwiedzanie podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Łańcucie.
-
Odwiedzanie dzieci z Ośrodka Rewalidacyjno- Wychowawczego w Wysokiej.
-
Przygotowanie świątecznych paczek dla rodzin z naszej szkoły.
-
Wystawa ,,Nie marnuj jedzenia''.
-
Włączenie się poprzez wolontariat w pomoc dzieciom przebywającym w świetlicy (zabawy, pomoc w odrabianiu zadań itp.).
-
Włączenie się w akcję charytatywną ,,Pola Nadziei'' poprzez wykonanie licznych żonkili.
-
Comiesięczne przygotowywanie oprawy liturgicznej na Msze św. szkolne.
-
Dokonanie Adopcji Serca dziewczynki z Wysp Zielonego Przylądku (Kateriny Fernandes).
-
Przygotowanie uroczystego apelu z okazji 150 rocznicy urodzin patronki SK ,,Caritas'' św. Urszuli Ledóchowskiej.
Rok szkolny 2013/14
-
Włączenie się w akcję ,,Pomóż i Ty Szkoło'' poprzez rozprowadzanie cegiełek dla Fundacji na rzecz osób niewidomych i niepełnosprawnych.
-
Przygotowanie Akademi z okazji dnia Papieskiego.
-
Włączenie się w Ogólnopolską Akcję ,,Szlachetna Paczka''.
-
Przygotowywanie comiesięcznych opraw liturgicznych Mszy św. szkolnych.
-
Wizyta w Domu Pomocy Spłeczenej
-
Przygotowanie kart z przesłaniami dla Sióstr Zakonnych z okazji ich święta (Dzień Życia Konsekrowanego).
-
Prowadzenie nabożeństwa Drogi Krzyżowej.
-
Włączenie się w Wielkopostną Jałmużne.
-
Przygotowanie gazetek tematycznych na temat współczesnych zagrożeń.
PROGRAM SZKOLNEGO KOŁA ,,CARITAS'' -
otwórz
REGULAMIN SZKOLNYCH KÓŁ CARITAS ARCHIDIECEZJI PRZEMYSKIEJ - otwórz