Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat
Świetlica szkolna pracuje w godz. 6:30 - 17:00.
Wychowawcy świetlicy:
DRABICKA Patrycja - kierownik świetlicy
BOCHO Elżbieta
DEC Lucyna
MAZUR Kamila
SOSKA Bogumiła
„W progach naszej świetlicy zawsze jest barwnie i wesoło”
Cele naszej świetlicy:
-
zapewnienie opieki uczniom przed zajęciami lekcyjnymi i po zajęciach;
-
tworzenie optymalnych warunków rozwoju uczniów;
-
rozwijanie zainteresowań uczniów;
-
propagowanie aktywnych form spędzania wolnego czasu;
-
pomoc w odrabianiu prac domowych;
-
rozwijanie umiejętności pracy indywidualnej oraz współdziałania w grupie.
W ramach ciekawego spędzania czasu organizujemy dla dzieci różne formy zajęć:
-
zajęcia z zakresu żywego słowa (głośne czytanie, konkursy czytelnicze, pogadanki, zabawy słowne, rozwiązywanie krzyżówek i rebusów, zgaduj-zgadule, gry stolikowe dydaktyczne i towarzyskie);
-
zajęcia plastyczno-techniczne (malowanie farbami plakatowymi, akwarelami, rysowanie ołówkiem, różnymi rodzajami kredek, kompozycje z różnych materiałów, modelowanie z plasteliny, wycinanie, wydzieranie itp.);
-
gry i zabawy ruchowe (zabawy ruchowe na świeżym powietrzu, gry zespołowe, zabawy skoczne, rzutne, bieżne);
-
zajęcia umuzykalniające (śpiewanie piosenek, gry i zabawy rytmiczne ze śpiewem i muzyką).
W wolnym czasie uczniowie oglądają także bajki, korzystają z Xbox-a. Pod opieką wychowawców uczestniczą w licznych konkursach świetlicowych i międzyświetlicowych (pozaszkolnych).
DOKUMENTY
-
Plan pracy świetlicy - otwórz
-
Regulamin świetlicy szkolnej - owtórz
-
Tygodniowy rozkład zajęć wychowawczych - otwórz
-
Dzienny rozkład zajęć - otwórz
-
KARTA ZGŁOSZENIA DZIECKA DO ŚWIETLICY SZKOLNEJ - rok szkolny 2023/2024 - pobierz
-
KARTA ZGŁOSZENIA DZIECKA DO ŚWIETLICY SZKOLNEJ - rok szkolny 2024/2025 - pobierz
AKTUALNOŚCI
Dzień Kredki
W naszej świetlicy 23.11.2021 r. obchodziliśmy Dzień Kredki. Święto to w szczególny sposób dedykowane jest najmłodszym, bowiem dzięki nim mogą przenosić się w wyjątkowy świat swojej wyobraźni. Kreatywne zajęcia w świetlicy stały się przestrzenią do wzajemnej wymiany doświadczeń o tym jak kredki potrafią wyczarować cuda na białej kartce papieru. Zakończeniem świetlicowego święta stało się rozdanie dyplomów i pamiątkowe zdjęcie dzieci. Mamy nadzieję, że zajęcia stały się inspiracją dla uczniów do twórczego spędzania czasu z kredką w ręce.
AKTUALNOŚCI
Rok szkolny 2019/2020
Zimowe karmniki
Chociaż ta zima nie była pełna śniegu i mrozu i zwierzęta nie potrzebowały, aż takiej pomocy ze strony ludzi, dzieci uczestniczące na zajęcia świetlicowe były uwrażliwiane przez wychowawców na potrzeby zwierząt. Podczas rozmów kierowanych, zajęć plastycznych i zabaw poznawały miejsca gdzie zimują zwierzęta, czym się żywią podczas najzimniejszej pory roku, jak można im pomóc. Pod koniec tygodnia dzieci wykonały piękne kolorowe karmniki oraz wielobarwne ptaszki, które tymczasowo zamieszkały w wesołych domkach.
Weronika Dąbek
Język angielski w świetlicy szkolnej
W naszej świetlicy nie jest nudno, pracuje tutaj wielu specjalistów z różnych dziedzin. Pani Edyta co tydzień, dla chętnych dzieci, prowadzi zajęcia z języka angielskiego. Uczniowie na wesoło poznają nowe słowa i zwroty z języka obcego. Poprzez barwne rysunki i śmieszne historyjki dzieci w szybki sposób przyswajają przekazywaną wiedzę, dodatkowymi zwrotami mogą pochwalić się podczas codziennych lekcji.
Weronika Dąbek, Edyta Stachowicz
Drzewo przyjaźni
„Przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, kiedy nasze skrzydła zapominają, jak latać” (Antoine de Saint-Exupéry).
Uczniowie ze świetlicy szkolnej uczestniczyli w cyklu zajęć o przyjaźni. Dzieci słuchały bajek, inscenizowały scenki, oglądały wspaniałe animacje o przyjaźni i tolerancji. Wychowankowie uczestniczyli ponadto w rozmowach kierowanych, związanych z opisywaną tematyką.
Uwieńczeniem cyklu zajęć było samodzielne wykonanie „Drzewa przyjaźni”. Każde dziecko odbiło swoją dłoń na znak zawartych przyjaźni w świetlicy. Podczas wykonywania pracy plastycznej było wiele zabawy, pracy towarzyszyły brudne „łapki” :)))
Weronika Dąbek, Bogumiła Soska
Tworzymy wspólną opowieść
Podczas zajęć świetlicowych dzieci wysłuchały bajek i legend związanych z tematyką zamków, rycerzy i księżniczek, m.in. „Legendę o smoku wawelskim”, „Rycerzach okrągłego stołu”, „Bajkę o rycerzach Tomaszu i Tobiaszu”.
Każdy uczeń otrzymał jedną część wielkiej układanki i mógł ją pomalować według swojej wizji. Z kolorowych fantazji powstał jeden wielki i piękny obraz. Gdy już układanka została poskładana i przypięta, dzieci same wymyślały o czym mogła być ta przygoda. Zajęcia te są dowodem, jak indywidualizm może współgrać w grupie.
Weronika Dąbek, Edyta Stachowicz
Pachnący recykling
Co można zrobić z pastą do zębów, która ma przeterminowaną datę ważności? Wyrzucić? Oczywiście, że nie! Można stworzyć piękne i pachnące prace plastyczne, świetnie wpisujące się w zimową atmosferę. Przechodząc koło takiej tablicy z ciekawymi pracami nie cieszą się tylko oczy ale i nasze nosy :)
Wernika Dąbek
Sprawne palce – orgiami i nie tylko
Podczas zajęć świetlicowych dzieci poznawały trudną sztukę orgiami, z którą sobie świetnie radziły. Zręczne paluszki stworzyły wesołe liski i choineczki. Uczniowie pochwalili się również sprawnością w wykonywaniu wielobarwnych choinek oraz wesołych bałwanków.
Weronika Dąbek, Bogumiła Soska, Dorota Andryś
Klocki to nie tylko zabawa
Ten rok szkolny na pewno należy do fascynacji klockami. Uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej uwielbiają budować, konstruować, bawić się klockami. Zabawy rozwijają wyobraźnię, sprawność manualną, koordynację wzrokową i kreatywność.
Klocki mogą być bardzo przydatne przy nauce matematyki, podczas rozpoznawania kolorów, uczą myślenia przestrzennego i odpowiedniego planowania swojej pracy. Uczniowie podczas zabawy integrują się, w grupie przy klockach bawią się wszyscy razem i nowi uczniowie z pierwszej klasy jak i poważni trzecioklasiści.
Prezentowane budowle zawsze są kreatywne i często zaskakują swoją poboczna historią.
wychowawcy świetlicy szkolnej
W zdrowym ciele zdrowy duch!
Tak jak co roku wychowawcy świetlicy szkolnej prowadzą zajęcia o tematyce zdrowego odżywiania. Cykl zajęć ma na celu kształtowania właściwych nawyków żywieniowych, uświadamiania o konieczności jedzenia warzyw i owoców oraz niekorzystnym wpływie na organizm Fast foodów i cukru. Tym razem dzieci samodzielnie przygotowywały jogurty owocowe. Panie kucharki zmiksowały truskawki, które zawierają tak potrzebną teraz witaminę C. Dzieci samodzielnie mieszały jogurty naturalne (zawierające wapń, potrzebny do budowy kości), z musem owocowym. Przepyszne mikstury pałaszowały z uśmiechem na twarzy.
Weronika Dąbek
AKTUALNOŚCI
Rok szkolny 2017/2018
W roku szkolnym 2017/2018 w świetlicy szkolnej nadal kontynuowane są zajęcia związane ze zdrowym odżywianiem.
Najlepszym sposobem na zapewnienie organizmowi witamin jest spożywanie soków. W październiku podczas zajęć świetlicowych drugoklasiści degustowali soki owocowe, które znikały z kubeczków w mgnieniu oka.
W listopadzie rozmawialiśmy o spożywaniu potraw niezbędnych dla zdrowia oraz o składnikach, które powinny znaleźć się na szkolnej kanapce. Idealne drugie śniadanie powinno zawierać składniki z różnych grup pokarmowych. Przede wszystkim pełnowartościowe białko – znajdziemy je w rybach, jajach, pieczonym mięsie, oraz węglowodany – różnokolorowe owoce i warzywa: jabłka, banany, pokrojone w kostkę papryka czy marchew. Istotnym jego elementem są też produkty dostarczające energii – np. razowe, żytnie lub orkiszowe pieczywo.
Uczniowie samodzielnie przygotowywali kolorowe i zdrowe kanapeczki… mniam, mniam.
Barbara Kisała, Elżbieta Pochopień
Wycieczka do Muzeum w Nowej Dębie
artykuł
Andrzejki świetlicowe
artykuł
Pasowanie na Świetliczaka''
Dnia 24 listopada 2017 r. w świetlicy szkolnej odbyło się pasowanie na „Świetliczaka”. Pierwszoklasiści uczestniczyli w różnych konkursach oraz zabawach. Podczas pasowania sprawdzano wiedzę na temat regulaminu świetlicy. Uczniowie poddawani byli wielu próbom, np. wygimnastykowanego języka oraz kreatywnego rysowania. Wszystkie dzieci przeszły te próby pomyślnie. Na koniec odbyło się uroczyste ślubowanie oraz rozdanie dyplomów i drobnych upominków.
Wszystkim „świetliczakom” życzymy wielu sukcesów w nauce oraz radości w życiu świetlicowym.
Patrycja Drabicka
Najpiękniejsza palma wielkanocna - konkurs
artykuł
Powiatowy konkurs plastyczny - Nasza siostra Przyroda
artykuł
Rok szkolny 2016/2017
Rok szkolny 2016/2017 ,,Rokiem zdrowia'' w świetlicy szkolnej
Jednym z największych problemów zdrowotnych w naszym kraju jest otyłość. Przyczyną otyłości jest najczęściej, oprócz braku ruchu, nadmierna kaloryczność pożywienia przy jednoczesnym niedoborze podstawowych składników odżywczych. Dzieci uwielbiają tłuste i słodkie pożywienie – chętnie zjedzą np. pizzę z keczupem i majonezem, ale surówki już nie tkną. Jednak lubiane przez dzieci produkty i potrawy zwykle są ubogie w podstawowe składniki odżywcze (lub całkiem ich pozbawione). W efekcie dzieci mają znaczne niedobory witamin i składników mineralnych, czyli są niedożywione, następstwem czego jest wiele chorób, które pozornie z żywieniem nie mają związku.
Dzieci nie uświadamiają sobie, jak poważne w skutkach może być zastępowanie drugiego śniadania batonikiem czy pączkiem, i jak szybko można przytyć, wpisując do codziennego menu nawet małą butelkę słodzonego soku czy napoju.
Postanowiliśmy do planu pracy świetlicy szkolnej wprowadzić treści związane ze zdrowym żywieniem. W październiku przeprowadziliśmy degustację serów i serków. Nasza inicjatywa cieszyła się dużym zainteresowaniem. Dzieci poznawały nowe smaki.
Z ogromnym apetytem próbowały wszystkich produktów. Wielkim powodzeniem cieszyły się sery twarde żółte, serki naturalne, wiejskie, smakowe oraz pleśniowe.
Razem z dziećmi układaliśmy rymowanki o serach. Oto kilka z nich:
Jedz sery i serki, a będziesz mądry i wielki;
Kto je sery, długo żyje i nie tyje;
Jeden, dwa, trzy, cztery - jemy pyszne sery.
Mamy nadzieję, że akcja przyczyniła się do wyrobienia właściwych nawyków żywieniowych wśród dzieci.
Wycieczka ,,świetliczaków'' do Nowej Dęby
artykuł - zdjęcia
Dzień Pluszowego Misia w świetlicy szkolnej
Andrzejki
23 listopada w sali gimnastycznej odbyły się andrzejki świetlicowe.
Miś i bałwanek
Choinki
Mikołaje i Anioły
Pasowanie na „Świetliczaka” w świetlicy szkolnej
13 grudnia 2016 r. odbyła się w świetlicy szkolnej uroczystość „Pasowania na Świetliczaka” uczniów klas pierwszych. Spotkanie rozpoczęło się od powitania uczestników i omówienia celu spotkania. Głównym celem spotkania było uroczyste i wesołe wprowadzenie uczniów klas pierwszych zapisanych do świetlicy do grona „świetliczaków” oraz stworzenie atmosfery radości, przyjaźni i zaufania. Zanim uczniowie zostali przyjęci do grona „świetliczaków” musieli przejść wiele testów i prób. Sprawdzały one wiedzę i umiejętności pierwszoklasistów. W pierwszej kolejności dzieci wykazywały się wiedzą w odgadywaniu zagadek. Kolejna próba – to próba ruchowa – ćwiczenia fizyczne. Podczas przebiegu próby sprawności uczniowie perfekcyjnie zastrugali kredki. W następnej próbie – smaku – „świetliczaki” z zawiązanymi oczami odgadywały smaki owoców i warzyw. Wszyscy wykazali się ponadto umiejętnościami w próbie wygimnastykowanego języka. Podczas zabawy „prawda – fałsz’ kandydaci udowodnili, że znają regulamin świetlicy szkolnej.
Po wykonaniu wszystkich zadań uczniowie złożyli uroczyste ślubowanie, otrzymali dyplomy oraz upominki.
Życzymy „świetliczakom” wielu sukcesów w nauce oraz radości w życiu świetlicowym.
Elżbieta Pochopień, Bogumiła Soska, Barbara Kisała
Niedźwiedzie polarne
Witaminki, witaminki... czwartek pełen pysznych soków
artykuł
Smacznie i zdrowo
artykuł
Powiatowym Konkursie Plastycznym ,,Najpiękniejsza palma wielkanocna''
artykuł
Rok szkolny 2015/2016:
-
I półrocze roku szkolnego 2015/2016
1 wrzesień 2015 – Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016.
8 pażdziernik 2015 – Spotkanie z Sędzią Sądu Okręgowego w Przemyślu panem Krzysztofem Kamińskim.
16 pażdziernik 2015 – Wyjście na wystawę „Edukacja na Przedmieściu”. Oglądanie pamiątek szkolnych rodziny
Pokrzywów z lat 1910 - 1930.
9 listopad 2015 – Uroczysty apel poświęcony obchodom Święta Odzyskania Niepodległości.
12 listopad 2015 – Spotkanie z p. pedagog Magdaleną Panek - pogadanka na temat „Bezpieczeństwo na drodze,
placu zabaw w domu, i w sieci”. Kultura spożywania posiłków.
16 listopad 2015 – Uroczyste pasowanie na uczestnika gromady świetlicowej.
25 listopad 2015 – Zabawa andrzejkowa w świetlicy: gry, zabawy i konkursy.
17 grudzień 2015 – Konkurs kolęd. Przypomnienie znanych dzieciom tradycyjnych kolęd, zachęcenie do
podtrzymywania tradycji kolędowania.
4 luty 2016 – Zabawa karnawałowa.
KONKURSY ŚWIETLICOWE
16 wrzesień 2015 – „Wspomnienia z wakacji” - rysowanie kredkami na kolorowym tle.
21 październik 2015 – „Jesień w sadzie, parku i na łące” - malowanie farbami plakatowymi.
4 listopad 2015 – „Wielcy Polacy w oczach dziecka” - technika dowolna.
1 grudzień 2015 – „Św. Mikołaj w wyobrażeniach dzieci” - malowanie farbami.
3 grudzień 2015 – „Przygotowanie adwentowych wieńców” - technika dowolna.
11 styczeń 2016 – „Zabawy zimowe na śniegu” - wycinanie z kolorowego papieru.
KONKURSY POZASZKOLNE
Udzial w konkursie plastycznym „Najpiękniejsza szopka Bożonarodzeniowa i ozdoba choinkowa”. Organizowanym przez MDK w Łańcucie i Podkarpacką Agencję Turystyczną Galeria w Maneżu. Zuzanna Sicińska i Julia Musz.
-
II półrocze roku szkolnego 2015/2016
1 marzec 2016 – Teleturniej bajkowy dla uczniów klas III pt. „W krainie bajek”.
20 kwietnia 2016 - Spotkanie z dietetykiem z Naturhouse Łańcut mgr inż. Dominiką Słotwińską.
26 kwiecień 2016 – Spotkanie z higienistką szkolną p. Anną Pusz - „Higiena osobista i przybory do niej służące”.
16 maj 2016 – Z wizytą w bibliotece szkolnej - „Jak korzystać z księgozbioru”.
19 maj 2016 – Wizyta strażaków w naszej szkole - pokaz sprzętu.
25 maj 2016 – III Międzyszkolny konkurs recytatorski „Kwiaty dla Mamy” pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Łancuta, II miejsce Michał Dobrucki, klasa IIA.
KONKURSY ŚWIETLICOWE
15 marzec 2016 – „Powrót bocianów” - wycinanie i naklejanie na kolorowym tle.
20 maj 2016 – „Okienko dla Mamy” - wycinanie elementów z bibuły i papieru kolorowego.
„Koszyczek dla Mamy” - ozdabianie elementami dekoracyjnymi.
KONKURSY PLASTYCZNE
16 marzec 2016 – Udział w konkursie plastycznym „Najpiekniejsza palma wielkanocna”. Organizator: MDK w Łańcucie i Podkarpacka Agencja Turystyczna, Galeria w Maneżu. Udział wzięli: Julia Musz, Zuzanna Sicińska, Izabela Litwin, Wiktoria Kula.
Udział w akcji żonkilowej pod nazwą „Pola Nadziei” na rzecz Podopiecznych Podkarpackiego hospicjum dla Dzieci.
Udzial w Powiatowym Konkursie Plastycznym pt. „Nasza Siostra Przyrody” w oparciu o twórczość ks. Jana Twardowskiego. Organizator: świetlica szkolna w SP nr 2 w Łańcucie.
I miejsce: Izabela Litwin, klasa IIIA,
dyplomy za udział: Kalamarz Kamila, Kula Wiktoria, Musz Julia.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Rok szkolny 2013/2014:
29.10.2013 – Pasowanie na Świetliczaka (przyjęcie nowych dzieci do grupy świetlicowej)
28.11.2013 – zabawa andrzejkowa (wspólne pląsy i zabawy ze śpiewem)
19.12.2013 – słuchanie i śpiewanie kolęd i pastorałek
Konkursy:
06.11.2013 – świetlicowy konkurs plastyczny „Groby naszych bliskich”
16.12.2013 – świetlicowy konkurs plastyczny „Święta w moim domu”
Udział w Powiatowym Konkursie Plastycznym „Za Gwiazda Betlejemską”
Udział w konkursie plastycznym „Najpiękniejsza Szopka Bożonarodzeniowa i ozdoba choinkowa”
Rok szkolny 2012/2013
Wydarzenia i konkursy plastyczne w naszej świetlicy:
-
pasowanie na uczestnika gromady świetlicowej 31 października miało miejsce niecodzienne i niezwykłe wydarzenie. Było ono szczególnie ważne dla uczniów klas pierwszych, którzy złożyli przyrzeczenie i zostali pasowani na świetlika;
-
spotkanie z panią kosmetolog Katarzyną Kulig;
-
zabawa andrzejkowa z wróżbami;
-
świetlicowy konkurs plastyczny „List do Świętego Mikołaja”
I miejsce – Mateusz Bem II b, Paulina Koszela I a
II miejsce – Jowita Łysik II b, Emilia Dworniczak I a
III miejsce – Oliwia Kurdziel III a, Anna Strzępka I a
-
udział w konkursie „Najpiękniejsza szopka bożonarodzeniowa zorganizowanym przez Miejski Dom Kultury i Galerię „Maneż” w Łańcucie;
-
13 grudnia odbyły się zajęcia z zakresu udzielania pierwszej pomocy medycznej przeprowadzone przez studentów Studium Medycznego z Zespołu Szkół nr 2 w Łańcucie;
Rok szkolny 2011/2012
Konkursy plastyczne w naszej świetlicy:
-
„Nasi skrzydlaci przyjaciele”
I miejsce – Magdalena Gwizdak III b
II miejsce – Jakub Teprag I b
III miejsce Aleksandra Rejman II a
-
„Od koralika do naszyjnika – ozdoby indiańskie” (organizator konkursu Oddział dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łańcucie)
wyróżnienie – Pulina Tomczyk I b
-
„Wiosna na łące”
I miejsce - Kamila Reizer II a
II miejsce - Adam Kłos I b
III miejsce - Jowita Łysik I b, Aleksandra Rejman II a, Oliwia Kurdziel II a
Ważniejsze wydarzenia z życia naszej świetlicy:
-
Kwiaty dla naszych dziewczynek - montaż słowno-muzyczny;
-
wykonanie żonkili na rzecz Podkarpackiego Hospicjum dla dzieci (akcja charytatywna pod nazwą Pola Nadziei, której rganizatorem byli wolontariusze z I LO w Łańcucie;
-
wystawa ozdób wielkanocnych;
-
spotkanie z higienistką szkolną panią Anną Pusz na temat „Jedz owoce i warzywa” związane z realizacją programu „Owoce w szkole”;
-
zajęcia plastyczne pod kierunkiem pani Marzeny Kowalskiej „Kwiaty dla naszych mam” (technika plastyczna „mokre w mokrym”);
-
wycieczka do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łańcucie – zajęcia przygotowane przez pracownika biblioteki dotyczące znajomości treści bajek.
Rok szkolny 2010/2011
W roku szkolnym 2010/2011 w świetlicy zorganizowano:
-
01.09 - Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2010/2011;
-
28.10 - Uroczyste pasowanie na ucznia gromady świetlicowej;
-
25.11 - Andrzejki w świetlicy - wróżby andrzejkowe, wspólne zabawy ze śpiewem;
-
06.12 - Mikołaj w świetlicy - upominki;
-
13.12 - Kiermasz Bożonarodzeniowy - kartki świąteczne, ozdoby na choinkę, stroiki, aniołki, choinki;
Ponadto świetlica uczestniczyła w uroczystościach szkolnych:
-
10.11 - Apel z okazji Święta Niepodległości;
-
29.11 - Akademia szkolna z okazji 180 rocznicę Powstania Listopadowego;
-
22.12 - Akademia szkolna z okazji Święta Bożego Narodzenia.