27 kwietnia 2018 roku obchodziliśmy w Szkole Podstawowej nr 3 im. 10 Pułku Strzelców Konnych w Łańcucie święto naszego Patrona. Tym razem święto szczególne, bo obchodzone w roku 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, a jednocześnie 100-lecie kształtowania się zalążków pułku „Dziesiątaków”.
Jak przystało na tak doniosłą okazję nastrój od rana był świąteczny, co znajdowało swoje odbicie w świątecznych strojach uczniów i nauczycieli, w świątecznym przybraniu szkoły w barwy pułkowe i narodowe. Przed dziewiątą rano ze szkoły, w kierunku kościoła parafialnego p.w. Chrystusa Króla, wyruszył pochód, który otwierała Orkiestra Reprezentacyjna Miasta Łańcuta pod batutą pana Tadeusza Chlebka nadając idącym radosny, marszowy ton. Oprawę do całości stanowiła piękna pogoda, bogactwo kwitnących bzów, jabłoni, magnolii i wielu innych krzewów i kwiatów znajdujących się w okolicznych ogrodach. Barwy pułku przypominały jaskrawożółte mlecze kwitnące w trawie.
Ksiądz Tomasz Mozgowoj, szkolny katecheta, sprawował ofiarę mszy świętej w intencji żołnierzy 10 PSK. W kościele oprócz zaproszonych gości, uczniów klas IV -VII i nauczycieli, obecne były poczty sztandarowe z naszej szkoły oraz z Ochotniczej Straży Pożarnej Łańcut - Przedmieście, a także
15. Wielopoziomowa Drużyna Harcerska złożona z naszych uczniów pod opieką panów Krzysztofa Puziewicza i Pawła Kulczyckiego. Nasi uczniowie również otaczali ołtarz jako ministranci, dziewczęta śpiewały psalm, były zaangażowane do czytania słowa Bożego i modlitwy wiernych. W procesji z darami ołtarza szli uczniowie i nauczyciele. Oprawę liturgiczną przygotowała pani katechetka, Elżbieta Bocho. Podczas kazania padło takie pytanie: Czy jesteśmy szczęśliwi? Wymarzonym przez wielu naszych rodaków szczęściem była wolna Ojczyzna i na to szczęście trzeba było czekać, pracować i zasługiwać przez 123 lata zaborów. Później przyszło przelewać krew za Polskę w wojnie z bolszewikami, a następnie na różnych frontach II wojny światowej. Okręt ojczyzny płynie po kroplach krwi naszych żołnierzy, bo wolność za cenę krwi została zdobyta. Czy doceniamy to szczęście, które ich ofiara nam przyniosła? Czy jesteśmy szczęśliwi w wolnej Ojczyźnie?
W modlitwie wiernych pojawiło się wezwanie, żebyśmy umieli ją budować w zgodzie, mimo dzielących nas różnic. Musimy być świadomi, że zgoda buduje, a wdzięczność otwiera nas na dobro i radość.
Kiedy świąteczny pochód wrócił przed budynek szkoły, nastąpił uroczysty moment złożenia kwiatów i wieńców pod tablicą upamiętniającą 10 PSK. Wartę przy niej zaciągnęli harcerze, a wszyscy uczniowie szkoły, łącznie z tymi najmłodszymi, byli świadkami hołdu oddawanego poległym i zmarłym żołnierzom. Orkiestra zagrała hymn państwowy, a składaniu kwiatów towarzyszył dźwięk werbla. Dziewczęta i chłopcy trzymali w rękach chorągiewki biało-czerwone i chorągiewki w barwach pułkowych. Żeby podkreślić łączność z tymi, którzy już odeszli od nas „na wieczną wartę” oraz przypomnieć przesłanie pokoju wypuszczono dwa gołębie, które momentalnie wzniosły się wysoko nad zebranych.
Goście szkoły oraz uczniowie klas starszych (V - VII) wzięli udział w uroczystej akademii przygotowanej przez nauczycieli i uczniów, a także zaproszonych tancerzy z zespołu „Iskierka” kierowanego przez panią Ewę Hołub. Nad całością programu czuwały panie Alicja Domka, Renata Barańska i Alina Czerwonka, śpiew przygotował pan Tomasz Orzechowski, harcerzami kierowali pan Krzysztof Puziewicz i pan Paweł Kulczycki.
Pani Dyrektor Barbara Kiełb serdecznie przywitała wszystkich zebranych, a szczególnie miłych nam gości. Wśród obecnych znaleźli się:
-
pan Marek Kondziołka – Kierownik Oddziału Wspomagania i Innowacji w Kuratorium Oświaty w Rzeszowie;
-
pani Barbara Pilawa – Kraus - Wicestarosta Łańcucki;
-
pan Stanisław Gwizdak - Burmistrza Miasta Łańcuta;
-
proboszcz parafii pw. Chrystusa Króla w Łańcucie - ksiądz Mieczysław Sondej;
-
pan Andrzej Barnat - Przewodniczący Rady Miasta Łańcuta;
-
pan Grzegorza Paczocha - Kierownik Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Zdrowia Urzędu Miasta Łańcuta;
-
pani Bogusława Buda – Przewodnicząca Międzyzakładowej Organizacji NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w Rzeszowie;
-
Koło 10 PSKna czele z Prezesem: panem Andrzejem Suchcitzem i panem Witem Karolem Wojtowiczem - Wiceprezesem Koła oraz członkowie Koła 10 PSK, rodziny żołnierzy 10 PSK, przyjaciele i sympatycy naszej szkoły.
Honorowy patronat nad świętem naszej szkoły objęli Podkarpacki Kurator Oświaty i Burmistrz Miasta Łańcuta, natomiast Partnerem Święta Patrona Szkoły było Koło 10 Pułku Strzelców Konnych.
W sali gimnastycznej odświętnie przystrojonej przeczytać można było takie słowa zaczerpnięte z poematu Karola Wojtyły „Myśląc Ojczyzna”:
„Ojczyzna: wyzwanie tej ziemi
Rzucone przodkom i nam
By stanowić o wspólnym dobru
I mową własną jak sztandar
Wyśpiewać dzieje…”
W programie artystycznym wykorzystano fragmenty Kazań sejmowych ks. Piotra Skargi, pieśni i piosenki patriotyczne, również te stworzone niedawno przez pana Tomasza Orzechowskiego, Mały Dekalog Polaka, wiersze starannie dobrane i ładnie interpretowane przez nasze uczennice. W całość wpleciono historię powstania i szlak bojowy 10PSK, a 15. Wielopoziomowa Drużyna Harcerska z naszej szkoły dała pokaz musztry, którą przygotował pan Krzysztof Puziewicz, pan Marek Rogala i pan Paweł Kulczycki.
Gościnnie wystąpił zespół taneczny „Iskierka” prowadzony przez panią Ewę Hołub - mogliśmy podziwiać m.in. dziewczęta ubrane w tradycyjne suknie z epoki Mickiewicza, tańczące wdzięcznie poloneza. Oprócz przypominanego kilkakrotnie hasła: Bóg, Honor, Ojczyzna - pojawił się również akcent typowo lokalny, który usłyszeliśmy w piosence „Łańcut – moje miasto” zaśpiewanej na koniec akademii przez wszystkich występujących, jak również przez część widowni, która umiała się włączyć w śpiew.
Kolejnym ważnym i tradycyjnym już punktem programu było nadanie honorowego tytułu Przyjaciel Szkoły. W tym roku Kapituła przyznała to wyróżnienie osobom, które aktywnie współpracują ze szkołą wspierając ją w różny sposób i rozsławiając jej imię. Są to pani Magdalena Lewicka – przewodnicząca Rady Rodziców, pani Marzena Świgoń – matka naszego absolwenta, państwo Henryk Morawski i Małgorzata Filar – rodzice naszego ucznia, pan Robert Padiasek – pułkownik Służby Ochrony Państwa, pan Paweł Kuca – absolwent naszej szkoły i ojciec naszego ucznia, pan Henryk Barnat – członek Forum „Niewiadówki” .
Pani Dyrektor wspomniała o Przyjacielu, który zmarł w tym roku szkolnym – panu Bolesławie Bembenie, wieloletnim nauczycielu naszej szkoły. Jego pamięci zadedykowano piosenkę ze słowami Jonasza Kofty pt. „Pamiętajcie o ogrodach”, którą wykonały uczennice Emilka Petraś i Karolinka Władyka. Dla wszystkich nam życzliwych i uhonorowanych w tym roku Dzieciaki w trampkach wykonały piosenkę „Przyjaciel”. Pani Dyrektor Barbara Kiełb odczytała list do organizatorów i uczestników święta od pana Jana Kasprzyka – Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, a następnie głos zabrali goście: pan Marek Kondziołka z Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, pani Barbara Pilawa Kraus – Wicestarosta Łańcuta, pan Andrzej Suchcitz - Prezes Koła 10 PSK, pan Stanisław Gwizdak – Burmistrz Łańcuta, pan Jerzy Cichocki – Prezes Zarządu Piłsudczyków z Kraśnika. Padało wiele ciepłych słów uznania i zachęty, aby to, co dobre, było kontynuowane. Nasi dostojni goście okazywali wzruszenie i wystawiali nam wysokie oceny za przygotowanie święta, w szczególności za program artystyczny, w którym promowano ważne dla nas wszystkich wartości. Zabierający głos jako ostatni pan Jerzy Cichocki zakończył swoje wystąpienie apelem: Tak trzymać! Po akademii zaproszeni goście udali się na poczęstunek . Była również okazja odwiedzić naszą Izbę Pamięci i wpisać się do Księgi pamiątkowej szkoły. Ostatnim akcentem uroczystości było oglądanie prezentacji przygotowanej przez pana Krzysztofa Raczka, który odnalazł grób pierwszego dowódcy „Dziesiątaków” – pana pułkownika Mikołaja Minkusza - na cmentarzu w Bielsku - Białej i od tej pory jest pasjonatem 10 PSK.
Kończąc moją relację pozwolę sobie przytoczyć jeszcze fragmenty pieśni zaśpiewanej przez naszą młodzież:
„Wstaje dzień, nowy dzień, drugi taki się nie zdarzy. Moja Polsko, każdy dzień buduję z tobą, moja Polsko…
Tu rośnie chleb, tu rośnie Polska! Mamo, tato, jestem tu! Jeszcze Polska nie zginęła…”
Małgorzata Kwiecińska
dodano: 2018-04-30