Szanowni Państwo!
Każdy rodzic troszczy się o swoje dziecko i chce zapewnić mu jak najlepsze życie. Pragnie, aby właściwie się rozwijało i na swojej drodze spotykało samych życzliwych i dobrych ludzi. Ten proces wydaje się być bardzo skomplikowany i długotrwały. Kolejne lata życia naszej małej pociechy, to ciągłe zdobywanie nowych umiejętności, radzenie sobie z trudnymi sytuacjami, rozwiązywanie napotkanych na swojej drodze problemów, zdobywanie nowych doświadczeń.
Zadbajmy o właściwe kształtowanie osobowości naszego dziecka. Pomóżmy mu odnaleźć się we współczesnym świecie. Kształtujmy jego prawidłowy rozwój. Chcemy to uczynić, jednak nie zawsze wiemy, jak to zrobić. Często rozwiązanie naszych problemów jest blisko, jednak my tego nie widzimy.
Szanowni Państwo, to właśnie książka potrafi działać cuda. Codzienne jej czytanie ułatwia naukę i poprawia koncentrację uwagi. Wpływa na poszerzenie i wzbogacenie wiedzy o otaczającym świecie. Kształtuje osobowość młodego człowieka i wpływa na prawidłowy rozwój emocjonalny. Uczy wartości moralnych i wzmacnia poczucie własnej wartości. Wpływa na kształtowanie zainteresowań dziecka. Czytanie podnosi poziom rozwoju mowy oraz wpływa na wzbogacanie języka i stylu wypowiedzi dziecka.
Pamiętajmy, że to właśnie najmłodsi są najbardziej chłonnymi odbiorcami literatury. Często obserwujemy u nich, z jaką łatwością przejmują wzory zachowań od swoich literackich ulubieńców. Przeżywają najrozmaitsze uczucia związane z losami bohaterów. Dzięki temu poszerza się zakres, a także skala ich przeżyć wewnętrznych. Dzieci uczą się szacunku do drugiego człowieka, wrażliwości na cudze nieszczęście i ból, zaczynają we właściwy sposób odróżniać dobro od zła, potrafią oceniać postawy bohaterów. Często dzielą radości i smutki ze swymi ulubionymi postaciami literackimi. Czytając, dziecko kształci w sobie wrażliwość na piękno otaczającego ich świata. Wyrabia również dążenie do konsekwentnej realizacji postawionych przed sobą celów i zamierzeń.
Mając na uwadze korzyści, jakie wiążą się z czytaniem, starajmy się mobilizować nasze dzieci i młodzież do sięgania po ulubione pozycje książkowe. Poświęcajmy więcej czasu na kształtowanie i rozwijanie ich zainteresowań czytelniczych. Pamiętajmy, że w procesie tym rodzina odgrywa bardzo ważna rolę. To właśnie w domu dziecko pierwszy raz spotyka się z książką. Rola rodziców w rozwijaniu czytelnictwa jest ogromna. To od Was Drodzy Państwo zależy, jak dziecko ukształtuje swoją osobowość i jakie miejsce w ich życiu zajmie książka. Wyrobienie nawyku regularnego czytania i korzystania z przyjemności jaką nam ono daje - powinno się stać nieodzownym elementem naszego życia. Wszyscy pragniemy, aby nasze dzieci wyrosły na mądrych i inteligentnych ludzi, a dzięki czytaniu to wszystko możemy osiągnąć.
Zarówno Państwo, jako rodzice oraz my, jako nauczyciele powinniśmy częściej zwracać uwagę naszych dzieci i młodzieży na niezwykle istotną rolę książki - nie tylko jako źródło wiedzy, ale również jako ciekawy i atrakcyjny sposób poszerzania swoich pasji oraz formę rozrywki.
Dbając o właściwy rozwój uczniów nasza szkoła realizuje założenia Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w zakresie kształtowania zainteresowań uczniów przez promocję oraz wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości czytelniczych.
Po konsultacjach z Radą Rodziców i Samorządem Uczniowskim udało nam się zakupić ponad 1005 książek. Przeprowadziliśmy również sondaż wśród uczniów, którzy wymienili ponad 460 tytułów, do których chcieliby mieć dostęp w naszej szkolnej bibliotece. Cieszymy się, że dzięki pozyskanym funduszom mogliśmy uaktualnić księgozbiór, a tym samym zachęcić młodych czytelników do sięgania po nowości książkowe. Systematyczna realizacja poszczególnych założeń programu sprzyja również rozwojowi i kształtowaniu zainteresowań naszych uczniów.
Bibliotekarze
dodano: 2018-12-03