W dniach od 26 do 29 października 2019 roku w Bredzie odbyły się uroczystości związane z 75 rocznicą wyzwolenia miasta spod okupacji hitlerowskiej przez 1 Polską Dywizję Pancerną. W związku z tym, iż nasza szkoła nosi zaszczytne im. 10 Pułku Strzelców Konnych poczuliśmy się zobligowani do udziału w tych ważnych uroczystościach. 10 PSK w okresie międzywojennym był formacją stacjonującą w Łańcucie i miał duży wpływ na życie społeczności miasta. W 1937 roku pułk został zmotoryzowany i wszedł w skład Brygady Zmotoryzowanej, która pod dowództwem pułkownika Stanisława Maczka stawiała bohaterski opór hitlerowskiemu najeźdźcy, broniąc miedzy innymi swoje macierzyste miasto - Łańcut i okolice. Po klęsce wrześniowej żołnierze pułkownika Maczka zostali internowani na Węgrzech, skąd różnymi drogami przedostali się do Francji, aby walczyć z hitlerowskimi Niemcami. Klęska Francji nie załamała ducha bojowego żołnierzy gen. Stanisława Maczka. Większość z nich przedostała się do Wielkiej Brytanii i wkrótce zasilili szeregi utworzonej tam 1 Polskiej Dywizji Pancernej. 10 Pułk Strzelców Konnych z Łańcuta był pułkiem rozpoznawczym dywizji dowodzonej przez gen. Stanisława Maczka i wraz z całą formacją brał udział w wyzwalaniu Francji, Belgii i Holandii oraz w walkach na terenie Niemiec.
Jednym z miast wyzwolonych przez 1 Polską Dywizję Pancerną była Breda – stolica Brabancji Północnej (w Holandii).
Uroczystości związane z obchodami 75 rocznicy wyzwolenia Bredy rozpoczęły się w miejscowości Oosterhout, gdzie zebrali się kombatanci, przedstawiciele władz lokalnych z burmistrzem miasta Panem Markem Buijs oraz delegacją Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Rzeczpospolitej Polskiej na czele z szefem Panem Janem Józefem Kasprzykiem. Uroczystość uświetniała Królewska Orkiestra z Brabancji Północnej.
Naszą szkołę i miasto Łańcut reprezentowali nauczyciele Paweł Kulczycki, Krzysztof Puziewicz oraz przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego, uczennica kl. VIII b Karolina Władyka i jej tato - Pan Robert Władyka. Nasza delegacja złożyła wieniec z tarczą Szkoły Podstawowej nr 3 w Łańcucie oraz herbem miasta Łańcuta na mogiłach żołnierzy 1 Polskiej Dywizji Pancernej w Oosterhout.
Po oficjalnych uroczystościach odbyło się spotkanie z Burmistrzem Miasta Oosterhout Panem Markiem Buijs w ratuszu miejskim. Tam wręczyliśmy włodarzowi miasta pamiątkę od Burmistrza Miasta Łańcuta i naszej szkoły. Mieliśmy również okazję poznać i zrobić pamiątkowe zdjęcia z synem gen. Stanisława Maczka Panem prof. Andrzejem Maczkiem oraz wnuczką Panią Karoliną Maczek-Skillen.
Po zakończonych uroczystościach na cmentarzu w Oosterhout ulicami miasta Bredy przejechała uroczysta defilada z weteranami dywizji gen. Stanisława Maczka. Kombatanci byli bardzo ciepło przyjęci przez mieszkańców miasta. Na każdym kroku zauważyć można było wdzięczność za wyzwolenie Holandii, mieszkańcy spontanicznie wywieszali biało - czerwone flagi oraz umieszczali w oknach plakaty z napisem: „Dziękujemy Wam Polacy”.
Niedzielne uroczystości rozpoczęły się od mszy w kościele św. Wawrzyńca w Bredzie, na którą przybyli m.in. Polacy mieszkający na stałe w Holandii. Po mszy ulicami miasta przeszedł wraz z polską orkiestrą wojskową pochód na Polski Honorowy Cmentarz Wojskowy w Ginneken, gdzie odczytano imiona i nazwiska pochowanych tam żołnierzy oraz złożono przy ich grobach kwiaty. W tych wydarzeniach wzięła udział również nasza delegacja, która złożyła wieniec na tym cmentarzu.
Uroczyste obchody upamiętniające wyzwolenie przez 1. Dywizję Pancerną Bredy i okolic zakończyły się na Polskim Honorowym Cmentarzu Wojskowym przy Ettensebaan w Bredzie, gdzie spoczywa gen. Stanisław Maczek i ponad 160 jego żołnierzy. Generał Maczek zmarł w Wielkiej Brytanii i zgodnie z ostatnią wolą został pochowany razem ze swoimi żołnierzami.
Podczas tych uroczystości Karolina Władyka miała zaszczyt wpiąć tarczę naszej szkoły Panu Profesorowi Andrzejowi Maczkowi.
Po uroczystościach na cmentarzu odbyło się spotkanie z Burmistrzem Bredy, Panem Paul Depla. Podczas poczęstunku zorganizowanego przez władze miasta wręczyliśmy włodarzowi miasta pamiątkę od Burmistrza Miasta Łańcuta, Pana Rafała Kumek i naszej szkoły.
Paweł Kulczycki
Krzysztof Puziewicz
dodano: 2019-11-06