W I półroczu odbył się konkurs dla klas siódmych pt. ,,Fotografujemy zjawiska fizyczne”. Wyróżniono następujących uczniów:
-
I miejsce: Krzysztof Augustyn kl.7b
Jakie możemy zobaczyć przemiany stanów skupienia wody w zimie?
Woda w przyrodzie występuje w trzech stanach skupienia: stałym, ciekłym i gazowym. Tej zimy wodę w stanie stałym, czyli pod postacią śniegu lub lodu, możemy oglądać dosyć rzadko. Wczoraj do południa, gdy temperatura powietrza wynosiła ponad +2 °C, padał deszcz, było szaro, buro i ponuro. Wieczorem, gdy temperatura powietrza spadła do około 0 °C, woda zaczęła zamarzać i przybrała kształt płatków śniegowych. Dzisiaj rano naszym oczom ukazał się przepiękny widok. Woda w stanie stałym tworzy ładne „krajobrazy”. W ciągu dnia temperatura znów wzrosła i mogliśmy obserwować zjawisko topnienia.
-
II miejsce: Jowita Łysik kl.7b
Co to jest iryzacja?
Iryzacja, tęczowanie – zjawisko optyczne polegające na powstawaniu tęczowych barw w wyniku interferencji światła białego odbitego od przezroczystych lub półprzezroczystych ciał składających się z wielu warstw substancji o różnych własnościach optycznych. Występuje m.in. na powierzchni minerałów, macicy perłowej, plamach cieczy (np. benzyny), bańkach mydlanych, a czasem w atmosferze – na chmurach. Bywa też wywoływane sztucznie i wykorzystywane przy produkcji ozdobnych, czyli iryzowanych wyrobów szklanych i ceramicznych.
Co to jest napięcie powierzchniowe?
Napięcie powierzchniowe wody jest to zjawisko powstania ,,cienkiej błony” na powierzchni wody. To dość ciekawe zjawisko najsilniej przejawiające się w wodzie. Jeśli założy się, że powierzchnia cieczy zachowuje się jak elastyczna błona, to napięcie powierzchniowe będzie siłą rozrywającą. Dzięki napięciu powierzchniowemu kropla wody ma kształt kuli. Napięcie powierzchniowe wody zmniejsza się przy wzroście temperatury. Woda wyróżnia się najwyższym napięciem powierzchniowym spośród wszystkich cieczy. Jeżeli ma zbyt niskie napięcie powierzchniowe, jest szkodliwa dla organizmów wodnych (wszystkie środki myjące, substancje humusowe, rozpuszczalniki organiczne itp. niszczą to napięcie).
Nartnik, żyletka płasko położona na wodzie nie toną dzięki zjawisku tzw. ,,cienkiej błony”.
-
III miejsce: Anna Stojko kl.7b
Jak powstaje sopel?
Sopel to lód w formie nacieku zwisającego z krawędzi dachu, gałęzi lub innego podobnego miejsca. Powstaje najczęściej wówczas, kiedy temperatura powietrza wynosi nieco poniżej 0 °C, a promieniowanie słoneczne powoduje ogrzewanie się śniegu lub lodu leżącego na powierzchni dachu bądź na gałęziach drzewa i w rezultacie jego topnienie. Woda z topniejącego śniegu lub lodu spływa powoli pod wpływem grawitacji i – dopłynąwszy do krawędzi dachu lub gałęzi – spada kroplami na ziemię. Ponieważ temperatura powietrza jest ujemna, spływające krople częściowo zamarzają, powodując narastanie sopla w dół.
Mechanizm powstawania sopli jest podobny do mechanizmu powstawania stalaktytów, z tą różnicą, że zamiast wytrącania się osadów – w soplach następuje zamarzanie wody. Tak jak w przypadku stalaktytów, lodowe sople mogą mieć swój rosnący w górę odpowiednik (podobny do stalagmitu), a jeśli warunki sprzyjające narastaniu sopli trwają dostatecznie długo – może dojść do połączenia obu sopli i powstania lodowego odpowiednika stalagnatu. Wzrost i rozwój sopli lodu może być uzupełniany również wilgocią atmosferyczną, która przy wysokiej wilgotności względnej resublimuje na powierzchni lodu.
Organizator: nauczyciel fizyki
mgr Ewa Kuras
dodano: 2018-03-01