Koncert „z klasą”, 24 stycznia 2019 roku
Już po raz trzeci w naszej szkole odbył się świąteczny koncert „z klasą” nawiązujący do tradycji kolędowania i przedstawiania jasełek zakorzenionej mocno w polskiej kulturze. Była to również okazja do wyróżnienia przez panią Dyrektor uczniów, którzy wykazali się wzorową frekwencją szkolną w I półroczu, najwyższymi wynikami w nauce i zachowaniu oraz szczególnymi osiągnięciami w konkursach. Co ciekawe, ponad 40 uczniów nie opuściło od września ani jednego dnia w szkole! Ogólna szkolna frekwencja przekracza 92%, średnia ocen wynosi 4,2.
Może jednak warto odejść od cyferek i zarejestrować atmosferę koncertu.
Sala gimnastyczna została pięknie przystrojona gwiazdkami-śnieżynkami na granatowym tle i rozświetlona licznymi lampionami. W drewnianej szopce stanął żłóbek z Dzieciątkiem Jezus, przy nim Józef z Maryją, pastuszkowie w pobliżu szopki, a nieopodal spory tłumek śpiewających pastorałki dla Nowonarodzonego Jezusa: „Dzieciaki w Trampkach” wraz z szefem – Tomaszem Orzechowskim i towarzyszącym mu w gitarowym akompaniamencie panem Robertem Władyką, ojcem Karolinki z klasy siódmej. Wśród śpiewających kilka naszych pań nauczycielek (Dominika Musz, Jadwiga Tarasek-Litwin, Justyna Cybowska-Sroczyk, Joanna Falger) i mama Mikołaja Pszonki, Pani Monika, występująca jako solistka.
Role diabłów odegrali tym razem pani Weronika Dąbek i pan Paweł Kulczycki. Niby diabły, ale narzekali na złe czasy, złe obyczaje – m.in. na zbyt krótkie spódniczki, spod których ogon diablicy sterczy i wystaje, na picie, palenie, na smartfonach granie, czipsów i kebabów zjadanie… Złożyli życzenia niby całkiem miłe i sensowne, gdyby nie to wymachiwanie widłami można by je przyjąć za dobrą monetę. M.in. życzyli dobrej zabawy w karnawale, dobrych humorów i wesołych twarzy. I żeby panny za mąż wychodziły. Nie brakło również tym razem turonia (przyniósł go do szopki tato naszej pierwszoklasistki Lilianki, absolwent naszej szkoły - pan Piotr Ciąpała)
i gwiazdy kolędniczej, którą Bartek, nasz wysoki ósmoklasista, cały czas cierpliwie wprawiał w ruch. Na naszych oczach śmierć (Ola Dryniak z klasy siódmej) dobrała się do dumnego króla Heroda zapowiadając ni mniej ni więcej, tylko skrócenie go o głowę. Na szczęście świadkami spadania tej głowy nie byliśmy i jest nadzieja, że nasz uczeń (Adaś Kłos) odgrywający tę niechlubną rolę, mimo wszystko ocalał. Zdecydowanie niespodzianką i gwiazdą tego wieczoru okazała się Lena – szmaciana lalka animowana przez mamę Krzysia Króla z klasy I-ej. Lena, uczennica klasy pierwszej (tak jak Krzyś), zachwycała się szkołą i tym, co tu się dzisiaj działo. Wszystko komentowała, wszystkiemu się dziwiła, każdą nową postać pojawiającą się na horyzoncie pierwsza dostrzegała i zwracała na nią naszą uwagę. A w końcu postanowiła też sama zaśpiewać pastorałkę, co wyszło jej bardzo wdzięcznie. Co prawda trochę pomylił jej się Koncert „z klasą” z eliminacjami do „Mam Talent”, jednak nie byliśmy skorzy, jako widownia wyprowadzać jej z błędu. Był to bardzo ożywiający i miły element tegorocznego koncertu, a pani Katarzyna Król wydaje się chętna do dalszej współpracy w takich przedsięwzięciach.
Reżyserią całego koncertu zajęła się pani Ala Domka, której pomagała pani Bożena Pielich. Swoją obecnością uświetnili koncert zaproszeni goście: ksiądz proboszcz parafii Chrystusa Króla Mieczysław Sondej wraz z księdzem katechetą, pan Grzegorz Paczocha – Kierownik Wydziału Edukacji, Kultury i Zdrowia Urzędu Miasta Łańcuta, pan Adam Opałka - Przewodniczący Rady Miasta Łańcuta, pan Marek Rupar – Kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łańcucie, pani dr Danuta Kolek Kierownik Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej oddział w Łańcucie, pani Małgorzata Sońska - Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łańcucie, pani Zofia Skoczylak – Kanclerz Uniwersytetu III Wieku w Łańcucie, panie z Koła Gospodyń Łańcut-Przedmieście, z MDK Łańcut-Przedmieście, przedstawiciele Rady Rodziców na czele z panią Magdaleną Lewicką. Oczywiście zaproszonymi i obecnymi byli również liczni rodzice naszych uczniów, a i sami uczniowie.
Pani Dyrektor Barbara Kiełb nie tylko rozpoczynała koncert, witała gości, odczytywała listę wyróżnionych uczniów, ale też dedykowała poszczególne pastorałki konkretnym grupom lub pojedynczym uczniom. Jedną z nich zadedykowała Mai Kisała, która mimo zmagania się z ciężką chorobą osiąga bardzo wysokie wyniki w nauce i zachowaniu. Miłym akcentem było wyróżnienie ucznia klasy VIII b Kacpra Kolano, który przeszedł do etapu wojewódzkiego w konkursie kuratoryjnym z geografii. Na koniec pani Dyrektor złożyła serdeczne życzenia wszystkim zebranym, aby ten rok był rokiem tylko dobrych wiadomości, a nam by nigdy nie zabrakło optymizmu, radości i sił do realizacji naszych marzeń i przedsięwzięć.
Małgorzata Kwiecińska
dodano: 2019-01-28