Dnia 26 kwietnia 2016 r. uczniowie klasy VI b, biorący udział w projekcie „Akademia Młodych Artystów”, wyjechali do Przemyśla i Żurawicy. Celem wycieczki było zapoznanie się z historią Przemyśla, fortów ziemi przemyskiej oraz integracja z młodzieżą ze Szkoły Podstawowej nr 2 i Publicznego Gimnazjum nr 1 w Łańcucie.
Po przyjeździe do Przemyśla uczniowie uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych „Savoir vivre przy stole, czyli jak nie najeść się wstydu?” w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej. Poszerzyli i wzbogacili wiedzę z zakresu zasad obowiązujących przy stole, nauczyli się, jak należy nakryć do stołu i zachować się przy nim. Stwierdzili, że przestrzeganie zasad w pewien sposób świadczy o wiedzy i wychowaniu, jest okazywaniem drugiej osobie grzeczności i szacunku.
Następnie uczestnicy projektu obejrzeli cztery stałe wystawy Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. Pierwsza z nich – „CREDO na dwa głosy” – prezentowała sztukę o charakterze religijnym dwóch narodów, polskiego i ukraińskiego. Uczniowie zobaczyli ikony, carskie i diakońskie wrota, różnego rodzaju przedmioty związane z liturgią cerkiewną, kolekcję obrazów, rzeźb ołtarzowych i grafiki książkowej. Wszystkich bardzo zainteresowała unikatowa gemma bizantyjska z XI-XII w. (jedna z pięciu zachowanych na świecie gemm typu hystera).
Druga wystawa „Mistrzowie malarstwa polskiego” ukazywała najważniejsze cechy rodzimego malarstwa w okresie od XVII do połowy XX w. Uczniowie podziwiali dzieła Michałowskiego, Gersona, Pankiewicza, Podkowińskiego, Malczewskiego, Lentza, Pautscha, Krzyżanowskiego, Suchodolskiego, Oleszkiewicza, Grabowskiego, Pronaszki.
Trzecia wystawa „Świat przeszły, dokonany” prezentowała kolekcję judaików, materiały ikonograficzne ilustrujące obecność społeczności żydowskiej w Przemyślu oraz archiwalne fotografie przedstawiające dawne synagogi Przemyśla i macewy z przemyskiego kirkutu. Wystawa przybliżyła uczniom religię, kulturę i sztukę żydowską. Uczestnicy projektu zachwycali się elementami tradycyjnego stroju żydowskiego: tałesami, atarami, jarmułkami, tefilinami.
Czwarta wystawa „Twierdza Przemyśl” przedstawiała historię i dzieje budowy przemyskich fortyfikacji. Na ekspozycji zgromadzono militaria, fotografie, przedmioty codziennego użytku. W trakcie zwiedzania wystawy uczniowie odbyli „podróż w czasie" do cesarsko-królewskiego Przemyśla z przełomu XIX i XX wieku.
Następnie uczestnicy projektu zwiedzili Sobór Archikatedralny św. Jana Chrzciciela obrządku greckokatolickiego, gdzie wszystkich urzekł piękny, zabytkowy ikonostas.
Kolejnym punktem wycieczki była Bazylika Archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Jana Chrzciciela oraz krypty pod świątynią. Uczniowie zwrócili szczególną uwagę na najcenniejszy element podziemi – zewnętrzne ściany romańskiej rotundy św. Mikołaja, pochodzące prawdopodobnie z 1215 r.
Po chwili odpoczynku i posiłku uczestnicy wycieczki przejechali do Żurawicy, gdzie zwiedzili Fort XII Werner, będący częścią Twierdzy Przemyśl. Uczniowie obejrzeli muzealną ekspozycję ukazującą historię fortu oraz lata I wojny światowej, militaria, umundurowanie i oprzyrządowanie wojskowe, meble i przedmioty codziennego użytku oraz dokumenty i fotografie.
Wycieczka dostarczyła wszystkim wielu wrażeń i na długo pozostanie w pamięci.
Bożena Wojtas
dodano: 2016-05-05