W dniach 6 i 7 maja 2016 r. uczniowie klasy VI b, biorący udział w projekcie „Akademia Młodych Artystów”, wraz z koleżankami i kolegami ze Szkoły Podstawowej nr 2 i Publicznego Gimnazjum nr 1 w Łańcucie, wyjechali na wycieczkę do Krakowa i Tyńca. Jej celem było zaznajomienie się z historią wyżej wymienionych miast i zwiedzenie wybranych zabytków.
Pierwszego dnia wycieczki uczniowie zwiedzili Bazylikę Archikatedralną św. Stanisława i św. Wacława w Krakowie, miejsce koronacji królów Polski i ich pochówków. Weszli na Wieżę Zygmuntowską, gdzie podziwiali dzwony katedralne (Zygmunt, Kardynał, Urban, Stanisław, Wacław). Niemal wszyscy dotykali serca Dzwonu Zygmunt (którego według legendy należy dotknąć, by zaznać szczęścia). Następnie wycieczkowicze udali się na poszukiwanie smoka wawelskiego i Smoczą Jamą zeszli nad Wisłę. Potem przeszli na ulicę Kanoniczą, na której do dziś zachowało się wiele renesansowych i barokowych kamienic z ozdobnymi portalami. Dłużej zatrzymali się przy Domu Długosza, w którym w XIV w. mieściła się łaźnia królewska. Od pierwszej połowy XV wieku służył on jako dom mieszkalny dla kanoników katedralnych, a obecnie jest siedzibą rektoratu Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.
Z kolei grupa udała się na ulicę Franciszkańską pod słynne Okno Papieskie w Pałacu Biskupim. Pan przewodnik bardzo ciekawie opowiadał o nieoficjalnych spotkaniach papieża Jana Pawła II z młodzieżą, które odbywały się w czasie jego pielgrzymek do Polski.
Potem uczestnicy wycieczki skierowali się w stronę Sanktuarium Matki Bożej Piaskowej. Uczniowie wraz z opiekunami zwiedzili Kaplicę Matki Bożej Piaskowej, w której znajduje się obraz Bogarodzicy z końca XV w. Dowiedzieli się, że obraz Matki Bożej Szkaplerznej z łańcuckiego kościoła farnego jest swobodną kopią tego krakowskiego obrazu.
Następnie grupa przeszła do Najmniejszej na Świecie Fabryki Cukierków „Ciuciu” Cukier Artist, gdzie uczestniczyła w pokazie wyrobu masy karmelowej i cukierków oraz w warsztatach. Po degustacji uczniowie własnoręcznie wykonywali lizaki o różnych kształtach (np. serca, kwiaty). Po wspólnej pamiątkowej sesji zdjęciowej wszyscy udali się w dalszą wędrówkę po Krakowie.
Kolejnym punktem zwiedzania był krakowski Rynek. Po wysłuchaniu hejnału grupa weszła do Kościoła Mariackiego. Wszyscy zachwycali się słynnym ołtarzem Wita Stwosza. Po chwili wolnego czasu, który był przeznaczony na zakup pamiątek i relaks, wycieczkowicze udali się do Muzeum Historycznego, mieszczącego się w podziemiach Krakowa. Uczniów urzekła multimedialna ekspozycja starego krakowskiego Rynku.
Drugiego dnia wycieczki uczestnicy projektu weszli na Kopiec Kościuszki. Obejrzeli panoramę miasta, a także wystawy mieszczące się w historycznych wnętrzach Fortu nr 2 „Kościuszko”. W Bastionie V uczniowie zapoznali się z wystawą historyczną „Kościuszko – Rozdział I”, która prezentowała biografię narodowego bohatera oraz tradycje kościuszkowskie w Polsce i Krakowie. Oglądnęli oryginalne i zrekonstruowane pamiątki, dokumenty i dzieła sztuki, poświęcone przywódcy insurekcji krakowskiej. Następnie na wystawie „Twierdza a Miasto Kraków 1846 – 1918”, zlokalizowanej w Kaponierze Południowej fortu, zapoznali się z historią Twierdzy Kraków, podziwiali interaktywną mapę i makiety, dotyczące odbytych bitew. W Kaponierze Południowej uczniowie obejrzeli też wystawę „Polaków drogi do wolności”. Walczących o wolność kraju, nie tylko orężem, ale i piórem, sławnych rodaków zasłużonych dla kultury i polityki przedstawiają realistyczne figury woskowe ubrane w stroje z epoki. Można tu zobaczyć postacie gen. Józefa Dąbrowskiego, Bartosza Głowackiego, marszałka Józefa Piłsudskiego, Adama Mickiewicza, Henryka Sienkiewicza, Fryderyka Chopina, Jana Matejki, Ignacego Paderewskiego, papieża Jana Pawła II, siostry Faustyny.
Następnie uczestnicy wycieczki pojechali do Opactwa Benedyktynów w Tyńcu. Po zwiedzeniu dziedzińca klasztoru i Muzeum Opactwa udali się na zakupy do sklepu ze specyfikami wyrabianymi według starych receptur zakonników. Następnie wraz z przewodnikiem zwiedzili Kościół św. Piotra i św. Pawła oraz krużganki tynieckiego klasztoru.
Wycieczka była bardzo udana. Wszyscy jej uczestnicy wrócili pełni wrażeń i wspomnień.
Bożena Wojtas
dodano: 2016-05-10