Corocznie, początkiem listopada, pochylamy się nad mogiłami naszych zmarłych. W te szczególne dni wspominamy Tych, którzy odeszli, symbolicznie zapalając znicz. Pamięć i tradycja ta będzie trwać tylko wtedy, kiedy pielęgnować ją będziemy u młodego pokolenia. W związku z tym w naszej szkole zrodził się pomysł upamiętnienia zmarłych obrońców ojczyzny, uczniów
i nauczycieli naszej szkoły. Akcję „Pamiętamy” i „Światełko dla Łyczakowa” rozpoczęliśmy od zbiórki zniczy, którą ogłosili harcerze ze szkolnej drużyny. Inicjatywa ta spotkała się z bardzo pozytywnym odzewem. Znicze przynosili uczniowie, rodzice i nauczyciele. W sumie uzbieraliśmy 110 zniczy, na których uczniowie szkolnego koła „Caritas” i Samorządu Uczniowskiego umieścili napis „Pamiętamy” wraz z logiem naszej szkoły.
27 października 2016 r. reprezentacja szkolnej drużyny harcerskiej wraz z opiekunami dostarczyła część zniczy do siedziby TVP Rzeszów, która organizowała akcję „Światełko dla Łyczakowa”. Znicze te zapłonęły na polskich cmentarzach na Ukrainie, m in. na Cmentarzu Łyczakowskim, gdzie spoczywają prochy wybitnych przedstawicieli polskiej kultury, nauki i obrońców ojczyzny.
W trakcie wizyty w TVP Rzeszów jedna z naszych harcerek udzieliła krótkiego wywiadu, w którym opowiedziała o naszej akcji. Jego fragment został wyemitowany w programie informacyjnym oraz na stronie internetowej TVP Rzeszów.
Następnie harcerze udali na cmentarz przy ulicy lwowskiej, gdzie zapalili znicze na mogiłach żołnierzy walczących w obronie Rzeszowa, w latach 1939 – 1945. Światełko pamięci zapłonęło również na mogile płk. Leopolda Lisa Kuli oraz symbolicznym grobie Łukasza Cieplińskiego, ostatniego dowódcy ZWZ na ziemi rzeszowskiej. Znicze nasze zapłonęły również na grobach powstańców styczniowych na Starym Cmentarzu w Rzeszowie.
W tym samym dniu 15 Wielopoziomowa Drużyna Harcerska wraz z opiekunami wyruszyła na łańcucki cmentarz. W ramach akcji „Pamiętamy” uporządkowaliśmy symboliczną mogiłę Piotra Skuratowicza (dowódcy 10 PSK) oraz „Orlątka Lwowskiego” Romana Tendaja, który walczył w obronie Lwowa i ciężko ranny z kulą pod sercem wrócił do rodzinnej Soniny. W wyniku odniesionej rany zmarł i został pochowany na naszym cmentarzu. Następnie harcerze zapalili znicze i umieścili tabliczki z napisem „Pamiętamy” i logiem naszej szkoły
na mogiłach żołnierzy 10 PSK, uczestników walk o niepodległość w latach 1914 – 1920, żołnierzach Armii Krajowej. Jak co roku pamiętaliśmy również o nauczycielach i uczniach naszej szkoły.
W dniu 28 października 2016 roku została zorganizowana wycieczka do skansenu archeologicznego „Karpacka Troja” w Trzcinicy. Po drodze zatrzymaliśmy się przy cmentarzu ofiar terroru hitlerowskiego w Warzycach. Na bramie cmentarnej uczniowie przeczytali bardzo wymowny napis:
„PRZECHODNIU! POWIEDŹ OJCZYŹNIE, ŻE WIERNI JEJ PRAWOM TU SPOCZYWAJĄ.”
Na terenie cmentarza znajduje się tablica, na której umieszczone są informacje o ofiarach nazistowskiej zbrodni. Na niektórych mogiłach zapaliliśmy światełko pamięci, a następnie minutą ciszy uczciliśmy ofiary terroru hitlerowskiego.
Organizatorzy akcji pragną bardzo serdecznie podziękować wszystkim, którzy włączyli się w tą szlachetną inicjatywę. Musimy bowiem pamiętać, iż pielęgnując historię i pamięć o Tych co odeszli budujemy solidny fundament tożsamości narodowej naszych dzieci.
Krzysztof Puziewicz
Paweł Kulczycki
dodano: 2016-11-07