Uczniowie klasy VI a uczestniczyli w projekcie edukacyjnym ,,Ziarnko do ziarnka… czyli mała szkoła biznesu” przygotowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Łańcucie. Jego głównym celem było zdobycie wiedzy z zakresu ekonomii, przedsiębiorczości i bankowości.
W ramach realizacji projektu zorganizowano 4 spotkania. W czasie pierwszego odbyły się warsztaty prowadzone przez mincerza z Sanoka, podczas których uczniowie zapoznali się z historią pieniądza i z pojęciami z tym związanymi. Każdy uczestnik samodzielnie wybił pamiątkową monetę. W czasie kolejnych warsztatów pt. ,,Mała szkoła przedsiębiorczości” uczniowie poznali grę ,,Chłopska szkoła biznesu”. Jest to ekonomiczna gra planszowa wydana przez Małopolski Instytut Kultury inspirowana historią przedsiębiorczych rzemieślników z XVIII-wiecznego ośrodka andrychowskiego. W trakcie rozgrywki uczniowie tworzący 2 - osobowe spółki wcielali się w role historycznych przedsiębiorców. Uczestnicy warsztatów wysłuchali też krótkiej historii handlu w Łańcucie. Ostatnie warsztaty przeprowadzili pracownicy banku PKO Bank Polski w Łańcucie. Uczniowie dowiedzieli się czy warto oszczędzać, co to jest konto osobiste, bankomat i jak zachować bezpieczeństwo w posługiwaniu się kartą płatniczą. Przeprowadzono również Quiz Wiedzy o Pieniądzach i Bankowości. Czwarte spotkanie to finał gry ,, Chłopska szkoła biznesu”, podczas którego wyłoniono zwycięzców.
Wszyscy finaliści gry oraz zwycięzcy quizu w nagrodę pojechali na wycieczkę do Rzeszowa, gdzie odwiedzili siedzibę Okręgowego Oddziału Narodowego Banku Polskiego. Celem wycieczki było poznanie roli i funkcji NBP. Uczniowie dowiedzieli się też jakie zabezpieczenia mają polskie monety i banknoty, jak rozpoznać falsyfikat i co zrobić ze zniszczonymi pieniędzmi. Obejrzeli również prezentację nt. wyglądu skarbca, przechowywania pieniędzy oraz wystawę starych maszyn liczących i sejfów.
Na zakończenie projektu odbyło się spotkanie wszystkich uczestników z organizatorem, podczas którego wręczono nagrody zwycięzcom konkursów.
Wychowawca klasy VI a
Renata Barańska
dodano: 2017-06-19