Obowiązkowe działania w celu zapewnienia bezpieczeństwa uczniom w szkole i placówce
Szanowni Państwo Rodzice,
zgodnie z najnowszymi zaleceniami MEN i Kuratorium Oświaty w Rzeszowie przekazuję Państwu informację o standardach bezpieczeństwa obowiązujących w naszej szkole. Ponieważ kilka dni temu odbyły się wywiadówki pozwalam sobie przekazać tę informację przez dziennik elektroniczny i proszę o zapoznanie się z nią.
-
Od kilku lat priorytetem MEN jest zapewnienie bezpieczeństwa uczniów podczas zajęć organizowanych przez szkołę, a w związku z tym regularnie są podejmowane działania zmierzające do ochrony dzieci i młodzieży przed różnego rodzaju zagrożeniami.
-
W szkole obowiązują procedury postępowania opracowane dla różnego rodzaju sytuacji kryzysowych i nadzwyczajnych oraz codziennych zagrożeń związanych m.in. z cyberprzemocą, które systematycznie są aktualizowane i uzupełniane.
-
Podstawą zapewnienia bezpieczeństwa uczniów są dokumenty szkolne takie jak Statut Szkoły, Program Wychowawczo-Profilaktyczny Szkoły, regulaminy i procedury oparte na prawie oświatowym oraz wypracowane na podstawie obserwacji naszych uczniów, doświadczeń z naszej pracy, oceny istniejących zagrożeń.
-
Lekcje dotyczące bezpieczeństwa są corocznie prowadzone przez wychowawców, nauczycieli poszczególnych przedmiotów, policjantów, pedagoga, psychologa szkolnego.
-
Treści dotyczące bezpieczeństwa poruszane są na zajęciach z każdego przedmiotu nauczania, a zasady przypominane w czasie wszystkich zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych organizowanych przez szkołę.
-
Sprawom bezpieczeństwa są poświęcane szczególnie lekcje wychowawcze na początku roku szkolnego, przed feriami zimowymi i przed wakacjami.
-
Corocznie odbywają się próbne ewakuacje szkoły na wypadek pożaru czy innego zagrożenia bezpieczeństwa uczniów.
-
Dyżury nauczycieli na korytarzach szkolnych podczas przerw zostały wzmocnione przez pracowników obsługi dla poprawy bezpieczeństwa dzieci i młodzieży.
-
Monitoring zamontowany na korytarzach szkolnych pozwala na zarejestrowanie zdarzeń i odtworzenie ich w razie potrzeby. Pieczę nad monitoringiem sprawuje szkolny koordynator d.s. bezpieczeństwa.
-
W szkole od lat funkcję koordynatora d.s. bezpieczeństwa sprawuje nauczyciel - Michał Lemańczyk.
-
Organizowane są lekcje dotyczące bezpieczeństwa uczniów korzystających z Internetu zarówno przez nauczycieli informatyki jak i pedagoga szkolnego oraz zapraszanych specjalistów spoza szkoły.
-
Psycholodzy i pedagodzy szkolni przeprowadzają z uczniami pogadanki i lekcje dotyczące wzajemnego szacunku, bezpiecznego rozładowywania złości, życzliwości, empatii, wzajemnej troski o siebie, radzenia sobie ze stresem, dobrego funkcjonowania w zespołach klasowych.
-
Działania szkoły w zakresie profilaktyki i związanych z bezpieczeństwem uczniów wspiera Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna i Centrum Szkoleniowo-Terapeutyczne SELF, którzy w zależności od potrzeb prowadzą zajęcia dla naszych uczniów.
-
W szkole są opracowane i stosowane regulaminy organizowania wycieczek szkolnych i wyjść ze szkoły.
-
Wszystkie ważne dokumenty dotyczące funkcjonowania szkoły, w tym Program Wychowawczo-Profilaktyczny wraz z opracowanymi procedurami postępowania w różnych sytuacjach są zatwierdzane przez Radę Rodziców, a uchwalane przez Radę Pedagogiczną w porozumieniu z Samorządem Uczniowskim. Dokumenty te znajdują się do wglądu na stronie internetowej szkoły.
Zachęcamy Państwa do zacieśnienia współpracy ze szkołą w obszarze bezpieczeństwa uczniów. Niepokojące Państwa zjawiska i sygnały można zgłaszać do Dyrektora szkoły, wychowawców, psychologów i pedagogów szkolnych.
Pomoc dla uczniów i ich rodziców świadczą również Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, Policja , Poradnia Zdrowia Psychicznego, Sąd Rodzinny, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie.
Dyrektor Szkoły Barbara Kiełb
dodano: 2019-05-23