Od 1 września 2020 r. nasza szkoła wraz innymi szkołami podstawowymi Łańcuta bierze udział w projekcie „Łańcut na planszy”. Przedsięwzięcie ma na celu przedstawienie w atrakcyjny i nowatorski sposób historii miasta Łańcuta w okresie zaborów na tle wydarzeń historycznych, ukazujących postawy społeczeństwa polskiego.
15 września 2020 r. zostały przeprowadzone warsztaty dotyczące historii miasta Łańcuta. Pani Joanna Kluz z Działu Historii Miasta i Regionu Muzeum-Zamku w Łańcucie podczas spaceru po mieście przedstawiła uczniom najważniejsze zabytki i miejsca charakterystyczne dla miasta z okresu zaborów. Wędrówka obfitowała w wiele ciekawych i nieznanych większości ósmoklasistów informacji na temat historii Łańcuta. Trasa przebiegała od budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łańcucie, poprzez ulicę Grunwaldzką, Rynek, ulicę Piłsudskiego, aż do ulicy Żardeckiego. Uczestnicy projektu zatrzymywali się przy ważniejszych obiektach, m. in. przy budynkach, w których mieściła się Szkoła Sióstr Boromeuszek, Klasztor Dominikanów, siedziba Stowarzyszenia Mieszczan „Gwiazda”, siedziba Towarzystwa Gimnastycznego Sokół, szkoła założona przez Bolesława Żardeckiego. Uczniowie zapoznali się ich historią, tajemnicami i legendami.
Zdobytą podczas spaceru wiedzę uczestnicy projektu, czyli dziesięcioro uczniów z klasy VIII a, wykorzystali podczas warsztatów w dniach 29 i 30 września 2020 r. Tworzyli wtedy prototyp gry planszowej związanej tematycznie z historią miasta Łańcuta.
Każda szkoła, pod kierunkiem specjalisty, opracowała własny projekt gry. Nad częścią merytoryczną czuwała pani Joanna Kluz z Działu Historii Miasta i Regionu Muzeum-Zamku w Łańcucie. Efekt pracy uczniów naszej szkoły można zobaczyć na załączonych do niniejszego artykułu zdjęciach.
Finalną częścią projektu będzie gra planszowa, która zostanie profesjonalnie opracowana i wydana. W trakcie jej tworzenia zostaną wykorzystane innowacyjne pomysły uczniów łańcuckich szkół.
Krzysztof Puziewicz
dodano: 2020-10-08