W dniach od 29 do 30 października 2022 roku, w Bredzie, odbyły się uroczystości związane z 78 rocznicą wyzwolenia miasta spod okupacji hitlerowskiej, przez I Polską Dywizję Pancerną. W związku z tym, iż nasza szkoła, nosi zaszczytne imię 10 Pułku Strzelców Konnych poczuliśmy się zobligowani do udziału, w tych ważnych uroczystościach. 10 PSK w okresie międzywojennym był formacją stacjonującą, w Łańcucie i miał duży wpływ na życie społeczności miasta. W 1937 roku pułk został zmotoryzowany i wszedł, w skład Brygady Zmotoryzowanej, która pod dowództwem pułkownika Stanisława Maczka stawiała bohaterski opór hitlerowskiemu najeździ, broniąc miedzy innymi swoje macierzyste miasto: Łańcut i okolice. Po klęsce wrześniowej, żołnierze pułkownika Maczka, zostali internowani na Węgrzech, skąd różnymi drogami przedostali się do Francji, aby walczyć z hitlerowskimi Niemcami. Klęska Francji nie załamała ducha bojowego żołnierzy gen. Stanisława Maczka. Większości z nich przedostała się do Wielkiej Brytanii i wkrótce zasiliła szeregi utworzonej tam I Polskiej Dywizji Pancernej. 10 Pułk Strzelców Konnych z Łańcuta był pułkiem rozpoznawczym Dywizji dowodzonej przez gen. Stanisława Maczka i wraz z całą formacją brał udział w wyzwalaniu Francji, Belgii i Holandii oraz w walkach na terenie Niemiec.
Jednym z miast wyzwolonych przez I Polską Dywizję Pancerną było miasto Breda – stolica Brabancji Północnej.
Uroczystości rozpoczęły się w miejscowości Oosterhout, gdzie zebrali się kombatanci, przedstawiciele polskich władz państwowych, władz lokalnych z Burmistrzem Miasta Panem Markem Buijs, organizacje związanych z kultywowaniem tradycji I Polskiej Dywizji Pancernej, w tym dowództwo 11 Lubuskiej Dywizji Pancernej, na czele z gen. Dywizji Piotrem Trytek. Uroczystość uświetniała kompania honorowa i orkiestra wojskowa Pancerniaków oraz Królewska Orkiestra z Brabancji Północnej.
Naszą szkołę i miasto Łańcut reprezentowali dwaj nauczyciele: Paweł Kulczycki i Krzysztof Puziewicz. Delegacja złożyła wieniec z tarczą szkoły oraz herbem miasta Łańcuta, na mogiłach żołnierzy I Polskiej Dywizji Pancernej w Oosterhout.
Po uroczystościach odbyło się spotkania z Burmistrzem Miasta Oosterhout Panem Markiem Buijs. Podczas, którego została wręczona włodarzowi miasta pamiątkę od Burmistrza Miasta Łańcuta i naszej szkoły. Podziękowania od Dyrektor Szkoły Pani Aliny Czerwonki otrzymał również Pan Stas Szamrowicz Prezes Stowarzyszenie 1-ej Polskiej Dywizji Pancernej Niderlandy.
Po uroczystościach na cmentarzu w Oosterhout dalsze kontynuowane były pod ratuszem miejskim w Bredzie, gdzie 78 lat temu gen. Stanisław Maczek przekazał władzę nad wyzwolonym miastem burmistrzowi. Jednym z punktów programu było złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową I Polskiej Dywizji Pancernej. Wiązankę biało – czerwonych kwiatów złożyli przedstawiciele naszej szkoły.
Niedzielne uroczystości rozpoczęły się od mszy w kościele św. Wawrzyńca, w Bredzie, na którą przybyli m.in. Polacy mieszkający na stałe w Holandii. Po mszy ulicami miasta przeszedł, wraz z polską orkiestrą wojskową, pochód, na Polski Honorowy Cmentarz Wojskowy w Ginneken, gdzie odczytano imiona i nazwiska pochowanych tam żołnierzy I Polskiej Dywizji Pancernej. Holenderskie dzieci złożyły kwiaty przed grobami żołnierzy I Polskiej Dywizji Pancernej. W tych uroczystościach wzięła udział również nasza delegacja, która złożyła wieniec na tym cmentarzu.
Uroczystości upamiętniające wyzwolenie przez 1. Dywizję Pancerną Bredy i okolic zakończyły się na Polskim Honorowym Cmentarzu Wojskowym przy Ettensebaan w Bredzie, gdzie spoczywa gen. Stanisław Maczek i ponad 160 jego żołnierzy. Generał zmarł w Wielkiej Brytanii i zgodnie z ostatnią wolą został pochowany razem ze swoimi żołnierzami. Nasza delegacja złożyła kwiaty pod pomnikiem walk „Za naszą i waszą wolność”.
Po uroczystościach na cmentarzu odbyło się spotkanie z Burmistrzem Bredy Panem Paul Depla. Podczas poczęstunku, zorganizowanego przez władze miasta, została wręczona włodarzowi, pamiątkę od Burmistrza Miasta Łańcuta oraz szkic obrazu przedstawiający Zamek w Łańcucie, autorstwa Pani Agnieszki Iwan-Ryznara także podziękowania od Dyrektor Szkoły Pani Aliny Czerwonki. Włodarze miasta zostali zaproszeni do odwiedzenia Łańcuta i naszej szkoły.
Szczególne słowa podziękowania kierujemy do osób, które przyczyniły się do naszego udziału w uroczystościach: Burmistrzowi Miasta Panu Rafałowi Kumek, Dyrektorowi Szkoły Pani Alinie Czerwonce, Przewodniczącej Rady Rodziców Magdalenie Lewickiej oraz osobom, w szkole, które wspierały naszą inicjatywę.
Paweł Kulczycki
Krzysztof Puziewicz
dodano: 2022-11-07