Na co dzień nie zawsze to zauważamy, ale ręka jest niezwykle wyspecjalizowanym narządem, który odpowiedzialny jest za ogromną ilość bardzo istotnych funkcji. Jej doskonałość polega przede wszystkim na tym, że jest silnym narzędziem, dzięki któremu możemy posłużyć się do podnoszenia czy siłowania, a jednocześnie pozwala nam na wykonywanie niezwykle precyzyjnych i skomplikowanych czynności, takich jak pisanie. Wysoki poziom specjalizacji ręki sprawia, że to w głównej mierze jej sprawność decyduje o poziomie funkcjonowania człowieka.
Czym jest terapia ręki?
Terapia ręki uczy cierpliwości i stymuluje koncentrację uwagi. Jest to doskonałe uzupełnienie terapii logopedycznej. Terapia ręki ma na celu usprawnianie tzw. motoryki małej, czyli precyzyjnych ruchów dłoni i palców, jak i dostarczania wrażeń dotykowych, poznawania dzięki nim różnych struktur, faktur i kształtów. Są to ćwiczenia i zabawy pozwalające rozwinąć sprawność ruchową dłoni dziecka, umiejętność chwytu oraz koordynację pomiędzy dłońmi.
Terapia ręki ma na celu:
-
wyuczenie zdolności skupienia uwagi, patrzenia;
-
wzmacnianie koncentracji;
-
poprawę koordynacji wzrokowo-ruchowej;
-
przekroczenie linii środkowej ciała;
-
wykształcenie czynności manipulacyjnych;
-
kształcenie analizy i syntezy wzrokowej;
-
ćwiczenia sprawności rąk z wykorzystaniem zabaw ruchowych związanych z otoczeniem – rzucanie, chwytanie, ukierunkowanie ruchów;
-
ćwiczenia przedramienia, dłoni, stawu nadgarstka, palców;
-
nauka organizacji pracy;
Terapeutki ręki
Justyna Dorota –Sachanowska
Magdalena Słowik-Przypasniak
dodano: 2019-04-03