W dniu 19 października 2018 r. uczniowie klas VIII ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. 10 Pułku Strzelców Konnych i ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łańcucie mieli okazję uczestniczyć w wycieczce do Lublina. Opiekę nad uczniami sprawowali pani Alicja Domka, pani Bożena Pielich, pani Justyny Cybowska–Sroczyk, pani Edyta Stachowicz, pani Joanna Michno i pani Agata Michalak.
Celem wyjazdu było: nabywanie nowych informacji oraz poszerzenie kręgu zainteresowań; zapoznanie z nietypowymi, ciekawymi eksperymentami i doświadczeniami chemicznymi; kształtowanie ciekawości poznawczej ucznia; rozbudzanie indywidualnych zainteresowań chemią i historią; kształtowanie świadomości historycznej i narodowej młodzieży, wychowywanie ku wartościom patriotycznym; kształtowanie właściwych postaw uczniów i uczenie szacunku do historii narodu polskiego; rozwijanie zainteresowań uczniów w zakresie kompetencji kluczowych naukowo – technicznych, kształtowanie pasji badawczych.
Pierwszym atrakcyjnym punktem wycieczki były pokazy chemiczne przeprowadzone przez pracowników naukowych Wydziału Chemii na Uniwersytecie Marii Skłodowskiej – Curie w Lublinie. Zaprezentowane doświadczenia skupiały uwagę uczniów. Ich tajemniczość, zmienna kolorystyka, przeprowadzane reakcje, którym towarzyszyły wybuchy - wzbudzały zainteresowanie odbiorców pokazu. Program spotkania obejmował następujące eksperymenty chemiczne:
-
Kolorowa chemia;
-
Zabawa roztworami;
-
Pasta dla słonia;
-
Gwiżdżący czajnik;
-
Strzelająca butelka;
-
Kolorowe dymiące zlewki;
-
Dorotka z zaczarowanymi czerwonymi butkami;
-
Szczekanie psa Tobo;
-
Nalot komarów;
-
Wybuchowy latający balonik;
-
Szybki BILL.
Eksperymenty budzą ciekawość świata, oswajają z nieznanymi dotąd zjawiskami i procesami oraz dostarczają dużo radości. Uczniowie nie tylko mieli okazję zobaczenia przygotowanych pokazów na żywo, ale również uczestniczenia w przeprowadzaniu reakcji chemicznych. Wspaniałe doznania wizualne i akustyczne na długo pozostaną w pamięci uczniów. W atmosferze zabawy i z dużą dozą humoru, pracownicy prezentowali ciekawe, nietypowe eksperymenty i doświadczenia chemiczne, trudne lub niemożliwe do wykonania
w warunkach szkolnych, ale też takie, które przy pomocy prostych środków można przeprowadzić we własnym zakresie. Uczniowie mogli się tam poczuć jak prawdziwi studenci. Z zaciekawieniem obserwowali prezentowane doświadczenia i chłonęli przekazywaną wiedzę. Pokazy podobały się nawet tym, dla których chemia jest dziedziną nauki trudną i niezrozumiałą.
Młodzież dowiedziała się, również od specjalistów, jak ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas przeprowadzania doświadczeń chemicznych. Niektóre z nich mogą zaskakiwać efektami świetnymi czy wybuchowymi, dlatego tak ważne jest zabezpieczanie się przed ich skutkami finalnymi.
Kolejnym punktem wycieczki był Majdanek – niemiecki obóz zagłady funkcjonujący w latach II wojny światowej. Dla każdego z uczestników tego wyjazdu była to lekcja historii na żywo, historii o której powinien wiedzieć każdy, kto chce nazywać siebie Polakiem i Patriotą. Pobyt w Majdanku uświadomił uczniom wagę miejsca, które jest żywym dowodem na to, że należy doceniać i szanować fakt, iż żyjemy w wolnym kraju.
W trzech grupach pod kierownictwem pań przewodniczek uczniowie zostali oprowadzeni po terenie dawnego obozu koncentracyjnego. Obejrzeli także kilka wystaw poświęconych historii tego miejsca i osobom, które w nim zginęły. Emocje, jakie towarzyszyły uczestnikom, są nie do opisania. Wszyscy z zapartym tchem słuchali poruszającej historii związanej z tym miejscem. Było to wzruszające i niezapomniane przeżycie.
Wycieczka do Lublina dostarczyła nam wielu wrażeń. Była to ciekawa forma zdobywania wiedzy i poznawania historii. Na pewno pozostanie w naszej pamięci na długo.
A. Michalak
dodano: 2018-11-08