W dniu 15 grudnia 2019 r. trzynastu harcerzy z 15 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej wzięło udział, w wycieczce do Krakowa po Betlejemskie Światełko Pokoju, które przybyło do Polski po raz 29. Betlejemski Ogień jest symbolem ciepła, miłości, pokoju i nadziei. Zgodnie z tradycją stawiamy je na wigilijnym stole. W tym roku hasłem przewodnim jest „Światło, które daje moc”.
Po przyjeździe do Krakowa ruszyliśmy zwiedzać miasto. Na początku odwiedziliśmy Muzeum Armii Krajowej. Ekspozycja poświęcona jest Polskiemu Państwu Podziemnemu i jego siłom zbrojnym. Zbiory muzealne przedstawiają obraz polskiego podziemia czasów wojny, wraz z jego duchową genezą obejmującą Polskę międzywojenną oraz kształtem dziedzictwa patriotycznego we współczesnej Polsce. Wystawy stałe i czasowe ukazują życia narodu, który pod okupacją niemiecką i sowiecką kontynuował byt państwowy w postaci Polskiego Państwa Podziemnego, fenomen Armii Krajowej jako części Polskich Sił Zbrojnych podległych Rządowi Polskiemu na Uchodźstwie i zarazem siły zbrojnej Polskiego Państwa Podziemnego. Przedstawiają również osobisty wymiar wojny poprzez losy poszczególnych osób ze szczególnym uwzględnieniem żołnierzy AK, ich postaw, motywacji i działań. Nowoczesna ekspozycja, wzbogacona środkami multimedialnymi jest podzielona na tematyczne przestrzenie wystawiennicze. Na parterze poznaliśmy historię II Rzeczpospolitej, przebieg kampanii wrześniowej i życie w obozach jenieckich oraz zobaczyliśmy m.in. rekonstrukcję czołgu Vickers (zrobioną m.in. z oryginalnych części z czołgu zniszczonego w 1939 r.) oraz baraki dla jeńców. W przestrzeni dotyczącej dwóch okupacji – niemieckiej i sowieckiej – przez pryzmat setek dokumentów i pamiątek z lat wojny (np. naboje i pagony oficerskie przywiezione przez żołnierza AK z katyńskich mogił) poznaliśmy realia życia codziennego, terror, politykę germanizacyjną.
Zasadnicza część wystawy dotycząca Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej zwiedziliśmy na poziomie -1 (Polskie Państwo Podziemne, Służba Zwycięstwu Polski – Związek Walki Zbrojnej – Armia Krajowa, Szkolenie wojskowe, Łączność, Kobiety – żołnierze, Biuro Informacji i Propagandy, Kwatermistrzostwo, Cichociemni, Wywiad, Dywersja i sabotaż, Partyzantka, Duszpasterstwo, Akcja “Burza” i Powstanie Warszawskie, Epilog – Zdradzona armia). Zobaczyliśmy setki zdjęć i pamiątek (w tym Dziennik mjr. “Hubala”), ale też dotknęliśmy kadłuba brytyjskiego Halifaxa, który dokonywał zrzutów dla żołnierzy AK, obejrzeliśmy wnętrze rakiety V-2, której rozpracowanie było największym sukcesem wywiadu, czy znaleźliśmy się w ubeckim karcerze.
Po zwiedzeniu placówki wyruszyliśmy na rynek główny, gdzie mieliśmy okazję poczuć atmosferę zbliżających się świąt. Kiermasz świąteczny połączony z zabytkową zabudową stworzył niesamowitą atmosferę. Następnie ruszyliśmy na plac przed Katedrą Wawelską, gdzie odbył się uroczysty apel i przekazanie światełka komendantowi Chorągwi Krakowskiej. Po apelu udaliśmy się do Katedry Wawelskiej, gdzie mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w Mszy Świętej celebrowanej przez metropolitę krakowskiego. Po nabożeństwie w kolumnie szóstkowej udaliśmy się ulicą Grodzką na rynek. Tam nastąpiło uroczyste ofiarowanie światełka. Kolejne zadanie, które czeka naszą drużynę, to przekazywanie Betlejemskiego Światełka Pokoju na terenie Łańcuta.
K. Puziewicz
dodano: 2019-12-17