Tego samego dnia, w godzinach wieczornych, w sali gimnastycznej I Liceum Ogólnokształcącym odbył się Zlot Harcerskich Pokoleń, który zgromadził harcerzy w każdym wieku, od najmłodszych zuchów po seniorów. Siedząc przy ognisku zbudowanym ze świec, wspominaliśmy tych ludzi, którzy szczególnie wpisali się w historię harcerstwa. Półmrok sali, rozświetlany zapalanymi co chwilę nowymi świeczkami, wprowadzał nas w wyjątkowy klimat zadumy i refleksji.
Ostatni dzień Obchodów Stulecia rozpoczął się Mszą Świętą odprawioną w Łańcuckiej Farze w intencji byłych i obecnych harcerzy oraz przyjaciół harcerstwa.
Po niej w sali gimnastycznej I LO miała miejsce kulminacyjna część trzydniowych obchodów odsłonięcie tablicy upamiętniającej obchodzony jubileusz.
W ramach uroczystości w miejskiej Bibliotece Publicznej nastąpiło otwarci wystawy 100 Lat Łańcuckiego Harcerstwa. Nasza drużyna miała okazję obejrzeć zgromadzone eksponaty wśród których znalazły się: fotografie, odznaki, plakietki, mundury, kroniki, puchary i medale.
Szczególnym dniem dla każdego Polaka jest 11 listopada. Obchody 94. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości w Łańcucie połączone były z odsłonięciem i poświęceniem Tablicy Smoleńskiej. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 11.00 Mszą Świętą w Kościele Farnym. Po mszy św. krótki program artystyczny zaprezentowali uczniowie Liceum Ogólnokształcące nr 2 w Łańcucie. Odsłonięcie i poświęcenie Tablicy Smoleńskiej upamiętniającej 96 osób zmarłych 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie, miało miejsce na placu przy Kościele Farnym. Finalną częścią obchodów Narodowego Święta Niepodległości było złożenie kwiatów pod Pomnikiem Niepodległości w Rynku Miasta, gdzie Pani dyrektor Barbra Kiełb złożyła kwiaty w asyście przedstawicieli naszej drużyny .
W dniu 15 listopada b.r. w sali wystawowej Miejskiej Biblioteki Publicznej odbył się Hufcowy Konkurs Recytatorski zatytułowany „Strofy o Ojczyźnie”. Konkurs ten zorganizowany został przez Komendę Hufca ZHP wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczną w Łańcucie. Cele współzawodnictwa polegały przede wszystkim na zaprezentowaniu i promowaniu dorobku artystycznego zuchów i harcerzy, upowszechnianiu sztuki recytacji oraz podtrzymywaniu tożsamości kulturowej. Uczestnicy w zależności od grupy wiekowej mogli zadeklamować wiersz lub fragmenty prozy o tematyce patriotycznej. Repertuar oceniany był przez jury, które było pod wrażeniem zaprezentowanych utworów. Docenili opanowanie tekstu, zaangażowanie i odwagę harcerzy, przez co stanęli przed trudnym wyborem wyłonienia laureatów. Naszą drużynę reprezentowały harcerki:
Jury w składzie w składzie: Irena Sroczyk, Małgorzata Panek, Iwona Skawina, Mirosław Mac przyznało harcerce Wiktorii Hojda II miejsce. Laureatka otrzymała dyplom uczestnictwa i nagrodę książkową.
W ramach integracji z innymi środowiskami harcerskimi został zorganizowany wyjazd do Markowej na zabawę Andrzejkową. Wspólny poczęstunek, taniec i wróżby były znakomitą okazją do nawiązania nowych znajomości i wspaniałej zabawy.
W dniu 16 grudnia 2012 delegacja naszej drużyny wyjechała do Krakowa. Celem podróży było przywiezienie „Betlejemskiego światełka pokoju”- symbolicznego ognia, zapalonegow Grocie Narodzenia Chrysusa w Betlejem. Płomień światełka jest symbolem ciepła, miłości, pokoju i nadziei. Zgodnie z tradycją stawiane jest na wigilijnym stole.
Przekazywanie „Betlejemskiego światełka pokoju” przez naszą drużynę nastąpiło dniach 20 i 21 grudnia. Najpierw drużyna udała się do Kościoła Chrystusa Króla na uroczystą mszę świętą, podczas której nastąpiło uroczyste przekazanie, następnie przedstawiciele naszej drużyny przynieśli światełko do naszej szkoły. Finalnym elementem tej uroczystości było przekazanie „Betlejemskiego światełka pokoju” instytucjom działającym na terenie miasta.
Zimowisko harcerskie
W dniach od 11-14 lutego 2013r. uczestniczyliśmy w zimowisku Hufca ZHP na terenie Husowa. Harcerze brali udział w atrakcjach przygotowanych specjalnie dla nich, a była to tematyczna gra terenowa pt. „Cichociemni”. Na harcerzy czekały zadania sprawdzające, czy nadawaliby się do takiej służby (sprawność - przeprawa linowa, inteligencja - obliczanie czasu lotu z Londynu do Warszawy czy nadanie komunikatu przez radiostację). Uczestnicy zimowiska spędzili ostatni wieczór przed Wielkim Postem na balu walentynkowym.
W trzecim dniu zimowisko uczestniczyło w Mszy św. Popielcowej. Popołudniu odbyły się bloki zajęć, na których harcerze mogli poszerzać swoją wiedzę harcerską i nie tylko (film dydaktyczny, nauka piosenek o bohaterach, węzły, paintball, samarytanka, musztra).
Na zakończenie zimowiska, w ostatnią noc, kadra przygotowała mundurowy apel nocny.
Święto patrona szkoły
Dnia 26 kwietnia 2013r. obchodziliśmy Święto Patrona Szkoły – 10 Pułku Strzelców Konnych w Łańcucie. Tradycyjnie uroczystość rozpoczęła się od przemarszu sprzed budynku szkoły do Kościoła pod wezwaniem Chrystusa Króla w Łańcucie (po raz pierwszy w asyście naszych harcerzy).
Po zakończeniu Mszy św. wszyscy zgromadzili się przed budynkiem szkoły. Odbył się tu Apel Poległych, podczas którego wartę honorową pełnili harcerze.
Przed rozpoczęciem części artystycznej druhowie wraz ze swoim opiekunem oddali hołd nieżyjącym żołnierzom 10 PSK, tym, których już nie ma pośród nas.
Harcerska zbiórka leśna
27 kwietnia 2013 r. byliśmy w Czarnej na tzw. Harcerskiej Zbiórce Leśnej. Harcerze mieli okazję do nawiązania kontaktu z przyrodą, spotkania i świetnej zabawy. Harcerska Zbiórka Leśna głównie nawiązywała do tradycji Szarych Szeregów i oddziałów AK. Uczestnicy wcześniej otrzymali zadanie odświeżenia i pogłębienia swojej wiedzy z historii okresu II wojny światowej. Wiedza ta była sprawdzana w trakcie zbiórki. Każda drużyna przybrała kryptonim, a każdy harcerz pseudonim. Wszyscy na lewym ramieniu nosili biało-czerwoną opaskę. W ten sposób, na czas trwania III Harcerskiej Zbiórki Leśnej, jej uczestnicy wcielili się w postacie Szarych Szeregów.
Po długiej zimie nastał czas, by wyruszyć w las na poszukiwania zieleni i oznak świeżo obudzonej, rozkwitającej przyrody. W trakcie marszu sprawdzane były umiejętności z technik harcerskich, przydatnych dawniej partyzantom: obozownictwo, porozumiewanie się alfabetem morsa za pomocą flag, terenoznawstwo, techniki zwiadowcze i wiele innych.
Gra była wymagająca również ze względu na odległość do pokonania i trasę.
Zajęcia na strzelnicy
W dniu 3 czerwca 2013 r. nasi harcerze wzięli udział w zajęciach zorganizowanych przez Zespół Szkół im. Jana Kochanowskiego w Łańcucie. Doświadczony instruktor, Pani Renata Lepak, poprowadziła kurs strzelania z broni pneumatycznej. Harcerze mieli okazję zapoznać się z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa w trakcie strzelania, prawidłową postawą strzelecką, budową i obsługą karabinków.
Następnie sprawdzali swoje umiejętności w praktyce pod okiem instruktora klas wojskowych.
Harcerska Gra Specjalnościowa
Od 7 do 9 czerwca 2013 r. byliśmy w Tarnawce na tzw. Harcerskiej Grze Specjalnościowej Hufca Łańcut. Wszyscy harcerze rywalizowali na torze pożarniczym (rozwijanie linii gaśniczej), torze rowerowym (tor sprawnościowy, test z przepisów ruchu drogowego) oraz torze medycznym (wiedza ratownicza i transport rannych).
Punktem kulminacyjnym była wielogodzinna gra terenowa sprawdzająca wiedzę harcerzy z zakresu topografii i terenoznawstwa, pionierki, obozownictwa, szyfrów, łączności, udzielania pierwszej pomocy, musztry i historii ZHP. Uczestnicy „uzbrojeni” w mapy i busole, przy ślicznej słonecznej pogodzie, pokonali 5 kilometrową trasę po pięknych, górzystych lasach jodłowo-bukowych poprzecinanych licznymi wąwozami i strumieniami.
Obóz harcerski – Majdan Sopocki 2013
Dnia 5 lipca 2013r. rozpoczął się obóz Hufca Łańcut w Majdanie Sopockim. Ta miejscowość jest już stałym miejscem wypoczynku łańcuckich harcerzy.
W organizację obozu zaangażowany jest sztab ludzi z komendantem na czele. Naszą drużynę reprezentowało ośmiu harcerzy. Zajęcia przygotowane przez doświadczoną kadrę instruktorską były zorganizowane tak, aby każdy harcerz się w nie zaangażował.
Motywem przewodnim było hasło; „Pod totemem harcerskich ideałów”. Główny cel stanowiło krzewienie w druhnach i druhach harcerskiego stylu życia. Nie zabrakło również wdrażania się w techniki takie, jak pionierka czy samarytanka.
W klimat obozowego życia wprowadziła nas projekcja filmu pt. „Czarne stopy” (ukazującego przygody pewnego wyjątkowego zastępu).
Pierwsze dni upłynęły pod znakiem pionierki obozowej i tworzenia obrzędowości w drużynach oraz wzajemnego poznawania się. Obok namiotów stanęły bardzo pomysłowe totemy nawiązujące do motywów filmu, a drużyny przybrały obozowe nazwy.
Odbyły się również zwiady terenowe, na których obozowicze poznawali historię Majdanu Sopockiego i integrowali się z miejscowym środowiskiem. Nie zabrakło także gier terenowych, warsztatów szkoleniowych, plażowania nad miejscowym zalewem i wieczornych ognisk.
Kolejne dni niestety były deszczowe, jednak pomimo zimna i wody w namiotach harcerzom udało się zachować dobry nastrój. Ten czas wypełniony był zabawami świetlicowymi, seansem filmowym oraz pokazem kreatywności harcerzy. Odbyła się też niebanalna edycja MAJDAN OŁPENER festifalu. Obozowicze dali popis swej wyobraźni wymyślonymi przez siebie piosenkami i poematami.
Z chwilą otworzenia się okna pogodowego ze zdwojoną siłą wróciło obozowe życie. Kolejne gry, wypady na plażę i ogniska dostarczały uczestnikom mnóstwo radości.
Stałym obozowym elementem jest wędrówka. Harcerze młodsi wyruszyli do rezerwatu Czartowe Pole. Uczestnicy mieli również okazję zwiedzić Zamość, renesansowe miasto z bardzo interesującą historią. Harcerze odwiedzili ZOO, muzeum miasta i jego rynek. Dwa tygodnie upłynęły bardzo szybko i były one niezwykle udane, w iście harcerskim duchu. Uśmiechnięte twarze druhów i druhen najlepiej o tym świadczyły. Teraz przez wiele miesięcy wspomnienia z obozu zdominują nasze myśli.
Krzysztof Puziewicz