Rok harcerski 2013/2014 stawiał przed naszą drużyną nowe wyzwania i zmiany. Dotyczyły one głównie spraw organizacyjnych i związane były ze zamianą nazwy na 15 Wielopoziomową Drużynę Harcerską. Zbiórki naszych harcerzy odbywały się w środy o godzinie 1445. Poświęcone były głównie przypomnieniu i utrwaleniu harcerskich ideałów, jak również doskonaleniu technik harcerskich. Organizowano także wycieczki, wyjścia w plener i gry terenowe.
W ramach opieki nad grobem bohatera w dniu 2.10.2013r. nasza drużyna wyruszyła na Cmentarz Komunalny w Łańcucie. Harcerze, wyposażeni w środki czystości i niezbędne narzędzia, podjęli się bardzo poważnego zadania. Prace rozpoczęliśmy od zlokalizowania symbolicznej mogiły dowódcy 10 PSK, Piotra Skuratowicza. Dzięki widniejącym barwom pułkowym na każdym grobie żołnierzy 10 PSK, wspomniane zadanie nie sprawiło harcerzom większej trudności i szybko można było przystąpić do pracy. Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych, udało się oczyścić i uporządkować mogiłę bohatera.
Niezbędnym elementem wiedzy każdego harcerza jest znajomość otaczającej nas przyrody. W tym celu w dniu 16.10.2013r. zorganizowane zostały zajęcia praktyczne w parku łańcuckim. Harcerze zostali podzieleni na dwa zastępy. Zadaniem każdego z nich było zlokalizowanie i nazwanie wybranych drzew oraz krzewów na podstawie rysunku i opisu. Jednemu z patroli udało się zlokalizować, a także prawidłowo nazwać około 15 drzew i krzewów.
W dniu 22.10.2013 roku uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Łańcucie, należący do zespołu wokalnego „Dzieciaki w trampkach” oraz 15 Drużyny Harcerskiej, wzięli udział w wycieczce do Przemyśla. Podczas spotkania z komendantem wartowni Brama Sanocka Dolna, panem Józefem Szwejkiem, harcerze otrzymali specjalne „przepustki”, zezwalające rekrutom na czasowe przebywanie w obrębie Twierdzy Przemyśl. Komendant oprowadził grupę po przemyskim rynku, opowiadając ciekawe historie, związane z tysiącletnim miastem oraz z postacią Dobrego Wojaka Szwejka.
Harcerze podziwiali panoramę miasta z Kopca Tatarskiego. Na zakończenie skorzystali z atrakcji całorocznego toru saneczkowego, działającego przy stoku narciarskim w Przemyślu.
Orientacja w terenie powinna być podstawową umiejętności każdego harcerza. Zajęcia praktyczne, sprawdzające poziom opanowania tej umiejętności, zostały zorganizowane przez Hufiec Łańcut w dniu 16 listopada 2013r. na terenie Białobrzegów. Gra terenowa pod nazwą „INO się nie zgub” miała na celu odnalezienie na podstawie mapy wybranych punktów w terenie w jak najkrótszym czasie. Nasza drużyna podzielona była na dwa patrole (harcerze młodsi i harcerze starsi). Harcerze starsi zajęli II miejsce, wykazując się dobrą orientacją w terenie.
W ramach integracji z innymi środowiskami harcerskimi w dniu 27.11.2013r. został zorganizowany wyjazd do Rakszawy na zabawę andrzejkową. Wspólny poczęstunek, taniec i wróżby były znakomitą okazją do nawiązania nowych znajomości i wspaniałej zabawy.
Dnia 13 grudnia 2013r. dziewięciu harcerzy z 15 Drużyny Harcerskiej wzięło udział w wycieczce do Krakowa po Betlejemskie Światełko Pokoju. Przed oficjalnymi uroczystościami nasza drużyna miała okazję podziwiać wystawę obrazów w Muzeum Narodowym. Szczególne zainteresowanie wzbudził obraz Jana Matejki „Hołd pruski”, a zwłaszcza jego rozmiary. Wykorzystując wolny czas, udaliśmy się na Wawel. Tam zwiedziliśmy Komnaty Królewskie oraz Katedrę, w której pochowani są królowie Polski oraz znajdują się relikwie św. Stanisława, patrona kościoła farnego w Łańcucie.
Główną uroczystość zapoczątkował przemarsz harcerzy z Rynku na Wawel. Hufiec Łańcut reprezentowało 160 druhów. Na placu przed Katedrą Wawelską odbył się uroczysty apel i przekazanie światełka komendantowi Chorągwi Krakowskiej. Następnie udaliśmy się do Bazyliki Mariackiej, w której uroczystą Mszę św. celebrował ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz. Podczas homilii podkreślił symbolikę ognia, który jest corocznie zapalany w Grocie Narodzenia Chrystusa w Betlejem. Zwrócił uwagę na to, że światełko symbolizuje ciepło, miłość, pokój i nadzieję. Zgodnie z tradycją stawiamy je na wigilijnym stole. Finalną częścią uroczystości było ofiarowanie światełka komendantom poszczególnych hufców, którzy następnie przekazali je drużynom (w tym także naszej). Pełni wrażeń, drżąc o płomień światełka, wróciliśmy do naszych domów.
Kolejnym zadaniem, które czekało naszą drużynę, było przekazywanie Betlejemskiego Światełka Pokoju na terenie Łańcuta. W dniu 17 grudnia 2013 roku delegacja przekazała płomień światełka wraz z życzeniami świątecznymi Radzie Miasta i panu Burmistrzowi. 20 grudnia przynieśliśmy światełko do Kościoła pod wezwaniem Chrystusa Króla oraz naszej szkoły. Końcową częścią akcji było przekazanie ognia w kościele farnym podczas ostatniej niedzieli adwentu.
W dniach 7-9 lutego 2014 roku w Rakszawieodbył się zimowy biwaknaszego hufca. Zaraz po zakwaterowaniu nasi harcerze udali się na zwiady. Ich zadaniem było poznanie terenu, historii oraz ciekawych miejsc okolicy. Na wieczornym świeczkowisku każda drużyna chwaliła się zdobytymi informacjami i ciekawostkami. Honorowym gościem była druhna hm. Irena Sroczyk, która w bardzo ciekawy sposób opowiedziała kilka informacji na temat Rakszawy (nieznanych dotąd harcerzom). Podczas świeczkowiska hm. Adam Hadław wygłosił krótką gawędę o braterstwie i przyjaźni wśród harcerzy oraz przypomniał o nadchodzącym Dniu Myśli Braterskiej i jego idei. Dzień zakończyliśmy iskierką przyjaźni oraz odśpiewaniem Modlitwy Harcerskiej.
Kolejny dzień rozpoczęliśmy pobudką oraz apelem, podczas którego kadra wyjaśniła, jakie atrakcje czekają na uczestników drugiego dnia biwaku. Po śniadaniu wszyscy udali się na zajęcia o historii harcerstwa, przygotowane przez druhnę pwd. Marię Machniak, a następnie wzięli udział w szybkim kursie z topografii prowadzonym przez druha pwd. Krzysztofa Świdra. Dzięki temu harcerze mogli sobie przypomnieć wiele informacji przydatnych podczas gry terenowej. Tradycyjnie gra została podzielona na dwie kategorie: harcerzy starszych oraz harcerzy młodszych. Harcerze starsi mieli do przejścia około 10 km oraz odnalezienie 10 punktów kontrolnych. Na 5. punkcie były określone zadania do wykonania, natomiast na pozostałych należało przerysować bardzo dokładnie symbol podany na lampionie. Druhny z drużyny sztabowej nie ułatwiły harcerzom tego zadania, gdyż inwencja twórcza zaskoczyła wszystkich, zarówno uczestników, jak i kadrę. Na lampionach znalazły się m. in. rakieta z ludzikiem, łódka, świnka oraz zegarek z 50 małymi diamencikami. Harcerze posłuchali dobrych rad i przerysowali wszystko dokładnie, tak jak widniało na lampionach. Na punktach kontrolnych obstawionych przez kadrę uczestnicy mieli za zadanie przekazać informacje za pomocą telefonów polowych, rozwiązać krzyżówkę oraz wyznaczyć azymuty. Największym zainteresowaniem cieszył się punkt, gdzie harcerze wykazywali się własną pomysłowością i kreatywnością. Z pomocą noża oraz kawałka sznurka mieli zbudować dowolną rzecz, przydatną w życiu codziennym. Pomysłów było wiele, zaczynając od półeczek, drabinek, mioteł, a na jednorożcu kończąc. Harcerze młodsi mieli do przejścia o połowę krótszą trasę, z punktami kontrolnymi obstawionymi przez kadrę. Zmęczeni, przemoczeni i głodni, ale z uśmiechami na twarzy, wrócili na pyszny obiad. Po posiłku chwilę odpoczęli, a następnie znów pracowali w drużynach. Na świeczkowisku każde środowisko prezentowało legendy o swojej miejscowości. Nasza drużyna przypomniała „Legendę o czarnym krzyżu”. Wszystkie drużyny stanęły na wysokości zadania i przygotowały krótkie przedstawienia, w których w rolę aktorów wcielili się nie tylko harcerze, ale i ich drużynowi. Bardzo miłym zaskoczeniem była przemowa druha komendanta, który oznajmił, że cisza nocna rozpocznie się później i zaprosił uczestników na dyskotekę. Oczywiście harcerze zatańczyli belgijkę, bo przecież to tradycja (niczym polonez dla przyszłych maturzystów).
W niedzielę, dzięki dobroci oboźnego, pobudkę ogłoszono trochę później. Po śniadaniu uczestniczyliśmy we Mszy Świętej, podczas której ksiądz nawiązał do swojej przygody z mundurem harcerskim. Po powrocie z kościoła harcerze zjedli obiad i udali się do sal, aby posprzątać. Na zakończenie odbył się apel, na którym wręczono pamiątkowe dyplomy dla każdego harcerza oraz ogłoszono wyniki gry terenowej.
Trzy dni zimowego biwaku minęły szybko i niestety, trzeba było wrócić do domów i codziennych obowiązków. Nie można tu pominąć, że program biwaku ułożyła druhna pwd. Magdalena Grzybowska-Rogala, a nad całością czuwał druh komendant – phm. Mirosław Mac.
Dnia 9 kwietnia 2014 roku 15 DH brała udział w grze terenowej poświęconej dowódcom 10 PSK. Harcerze podczas poruszania się w patrolach na terenie szkoły zdobywali umiejętności w zakresie odczytywania planu, spostrzegawczości oraz przemieszczania się na czas na wyznaczonym obszarze. Zadaniem każdego patrolu było odnalezienie punktów, w których znajdowały się życiorysy dowódców patrona szkoły, a następnie przepisanie wybranych informacji na kartę patrolu. Na zakończenie wszyscy rozwiązywali test ze znajomości historii 10 PSK.
Zdjęcia przedstawiają harcerzy podczas patrolu oraz wręczanie „nietypowej” nagrody dla zwycięzców.
Dnia 25 kwietnia 2014 roku odbyły się rocznicowe obchody Święta Patrona Szkoły Podstawowej nr 3 w Łańcucie im. 10 Pułku Strzelców Konnych. Jak co roku, rozpoczęła ją Msza Święta. Po niej złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą 10 Pułk Strzelców Konnych. Wzorem ubiegłych lat harcerze czynnie zaangażowali się w tę najważniejszą dla szkoły uroczystość.
W ramach uroczystości związanych ze świętem 10 PSK nasza drużyna wzięła udział w grze terenowej zorganizowanej przez 4 Rozborską Drużynę Harcerzy KARACENA. Nasi harcerze poruszali się po wyznaczonych punktach, wykonywali określone zadania, za które otrzymywali przedwojenną walutę. Za pozyskane „pieniądze” harcerze mogli symbolicznie uzbroić żołnierzy 10 Pułku Strzelców Konnych. Patrol „Strzelcy” zajął trzecie miejsce i otrzymał cenne nagrody.
W ramach przygotowań do obozu harcerskiego druhny Jagoda Bester, Anna Bardian i Anna Garczyńska przygotowały grę terenową ze znajomości podstawowych technik harcerskich. Harcerze poruszali się po wyznaczonym terenie kierując się przygotowanym wcześniej planem. Na wyznaczony punktach były przygotowane zadania (pakowanie plecaka, składanie namiotu, węzły harcerskie, znajomość wybranych piosenek harcerskich). Zwycięski patrol otrzymał nagrodę w postaci dyplomu.
Od 8 do 22 lipca 2014 roku dziewięciu harcerzy naszej drużyny odpoczywało i doskonaliło techniki harcerskie na obozie w Majdanie Sopockim. Druhny i druhowie wzięli udział w wielu konkurencjach sprawdzających ich umiejętności harcerskie. Jedną z nich była gra terenowa „INO się nie zgub”. Harcerze Sławomir Bytnar i Bartosz Bardian z naszej drużyny zostali zwycięzcami gry sprawdzającej orientację w terenie. Harcerki Jagoda Bester, Anna Bardian i Anna Garczyńska zajęła czołowe lokaty w grze terenowej „Zwiadowcy w obozie”. Nasi harcerze zostali również zwycięzcami tegorocznych podchodów.
Krzysztof Puziewicz