JABŁKO
Jabłka są najpopularniejszymi owocami w Polsce. Statystyczny Polak zjada około 20 kg jabłek rocznie, czyli połowę wszystkich spożywanych owoców. Owoce te dają się długo przechowywać, dlatego możemy je spożywać przez cały rok.
Dzięki błonnikowi, witaminom i innym aktywnym biologicznie substancjom jabłka są eliksirem zdrowia. Badania naukowe wskazują, że jabłka zapobiegają chorobom serca i nowotworom. Są one jednym z najbogatszych źródeł błonnika pokarmowego, który reguluje perystaltykę jelit i zapobiega chorobom układu pokarmowego (także nowotworowym). Właściwości pęczniejące składników błonnika pokarmowego zapewniają uczucie sytości, a niska kaloryczność pozwala na zachowanie szczupłej sylwetki nawet przy dużym spożyciu jabłek. Zawarte w jabłkach węglowodany powoli i bezpiecznie podnoszą poziom glukozy we krwi, utrzymując go na stałym poziomie przez dłuższy czas. Substancje pektynowe jabłek (rozpuszczalne w wodzie składniki błonnika pokarmowego) obniżają poziom cholesterolu i usuwają z organizmu toksyczne substancje np. metale ciężkie. Wysoka zawartość substancji polifenolowych, w tym naturalnych antyoksydantów, którym przypisuje się korzystne działanie na organizm (chronią organizm przed wolnymi rodnikami, które mogą doprowadzić do raka i choroby serca), to dodatkowe zalety jabłek.
1 średniej wielkości jabłko (100 g) zawiera:
Energia 46 kcal
Witamina C 9,2 mg
ß-karoten 24 μg
Błonnik pokarmowy 2 g
Elżbieta Pochopień
MARCHEWKA
Marchewka jest pomarańczowa, bo zawiera ß−karoten, prowitaminę A, która ma silne działania przeciwutleniające, a tym samym przeciwrakowe.
Spośród owoców i warzyw uprawianych w Polsce marchew jest najbogatszym naturalnym źródłem ß−karotenu, który wraz z witaminą C chroni organizm przed wolnymi rodnikami. ß−karoten jest odporny na działanie podwyższonej temperatury, więc duszona czy gotowana marchew też jest dobrym źródłem prowitaminy A.
Zarówno surowa, jak i gotowana marchew jest najlepszym źródłem witaminy A oraz błonnika (włókna roślinnego) i potasu. Jest niskokaloryczna, więc mogą ją jeść osoby z nadwagą oraz te, które nie chcą utyć.
1 duża marchewka, lub 2 mniejsze (100 g) zawiera:
1 średniej wielkości jabłko (100 g) zawiera:
Energia 27 kcal
ß-karoten 9938 μg
Witamina C 3,4 mg
Błonnik 3,6 g
Węglowodany 8,7 g
Tłuszcz 0,2 g
Elżbieta Pochopień
RZODKIEWKA
Rzodkiewki to warzywa, których właściwości zdrowotne były już znane starożytnym Egipcjanom i Grekom, którzy stosowali je na poprawę trawienia, usprawnienie intelektu, dobrą pamięć i wzrok. Także współczesna fitoterapia poleca stosowanie rzodkiewek w wielu dolegliwościach organizmu.
Rzodkiewka pobudza łaknienie i trawienie, wspomaga pracę wątroby, a także działa żółciotwórczo i żółciopędnie. W związku z tym można ją stosować przy dolegliwościach wątrobowych, braku łaknienia i niestrawności. Warzywko działa także wykrztuśnie, dlatego pomoże złagodzić męczy kaszel. Współczesna fototerapia poleca rzodkiewkę także przy dolegliwościach oskrzelowych i astmie. Po rzodkiewkę powinny sięgać także osoby zmagające się ze zbyt wysokim ciśnieniem, gdyż zawiera sporo potasu, dzięki któremu jego poziom wraca do normy. Ponadto działa podobnie jak antybiotyki - bakteriostatycznie
i grzybobójczo.
Rzodkiewka powinna się znaleźć w diecie wzmacniające włosy i paznokcie, gdyż zapobiega wypadaniu włosów i łamaniu się paznokci. Właściwości upiększające zawdzięcza m.in. zawartości związków siarki.
Wartości odżywcze (100 g)
Energia 16 kcal
Tłuszcz 0,1 g
Węglowodany 3,4 g
Błonnik 1,6 g
Białko 0,68 g
Elżbieta Pochopień
KIWI
Kiwi wygląda jak brązowe kosmate jajko, ale po przekrojeniu zobaczyć można jego zielony miąższ z małymi czarnymi nasionkami. Kiwi można obierać lub jeść ze skórką.
Dojrzałe owoce mają truskawkowo−bananowo−lipowy zapach. Owoce te nadają się do dłuższego przechowywania. Można dodawać do wielu przekąsek, dań głównych i deserów. Smakują doskonale dodawane do placków, kremów, ciastek, lodów i doskonale pasują jako przybranie do potraw z drobiu czy ryb.
Owoce kiwi są bogatym źródłem witaminy C oraz potasu i praktycznie nie ma w nich sodu czy tłuszczu. Dlatego też są doskonałe dla tych, którzy mają wysokie ciśnienie krwi. Owoce kiwi zawierają znaczne ilości błonnika, którego szczególnie dużo jest w małych ciemnych nasionkach i dzięki temu przyspieszają perystaltykę jelit i przeciwdziałają zaparciom.
1 duże kiwi (100 g) zawiera:
Energia 56 kcal
Tłuszcz 0,5 g
Węglowodany 13,9 g
Sód 4 mg
Potas 290 mg
Witamina C 59 mg
Błonnik 2,1 g
Elżbieta Pochopień
POMARAŃCZE
Pomarańcze należą do owoców z rodziny cytrusowych. Owoce są cenione nie tylko za wspaniały smak i charakterystyczny aromat ale też za wartości odżywcze, zwłaszcza zawarte w niej witaminy, w tym bardzo cenną witaminę C.
Najbardziej popularne odmiany pomarańczy mają słodko - kwaśny orzeźwiający smak, wypełnione są włóknistym miąższem, a wnętrze pokryte jest pomarańczową skórką. Drzewka pomarańczowe rosną w lasach tropikalnych i osiągają około 9 metrów wysokości. Pomarańcze pochodzą z południowych Chin i południowej Azji. Do Europy dotarły w drugiej połowie XV wieku z Indii do Hiszpanii i Włoch. Pod koniec XVIII wieku pierwsze pomarańczowe plantacje powstały w Hiszpanii, a pod koniec XIX wieku we Włoszech. Obecnie największym producentem pomarańczy jest Brazylia, a następnie Stany Zjednoczone, Chiny, Indie, Meksyk i Hiszpania.
Pomarańcze są świetnym źródłem przede wszystkim witaminy C, ale również dobrym źródłem beta karotenu, witamin: B1, B6, kwasu foliowego, kwasu pantotenowego i minerałów takich jak: wapń, magnez, potas, miedź.
Wartości odżywcze (100 g)
Energia 44 kcal
Tłuszcz 0,2 g
Węglowodany 11,3 g
Błonnik 1,6 g
Białko 0,9 g
Sód 3 mg
Potas 183 mg
Witamina C 49 mg
ß−karoten 114 μg
Elżbieta Pochopień
POMIDORY
To bogate pod względem wartości odżywczych i niskokaloryczne warzywa z rodziny psiankowatych, pochodzące z Ameryki Południowej. Dzikie formy tej rośliny można spotkać jeszcze dziś w Peru, na wyspach Kanaryjskich i na Filipinach. Wkrótce po odkryciu Ameryki sprowadzono to jaskrawoczerwone warzywo do Europy. Dzięki ich barwie nazwano je jabłkami złota. Z Hiszpanii i Portugalii pomidory bardzo szybko przedostały się do Włoch, a stąd do Francji i innych krajów Europy, w tym także do Rosji.
Pomidory to źródło witamin i substancji odżywczych, są bogate w beta karoten (prowitamina A), witaminy: C, K, E, B3, B6, kwas foliowy i biotynę. Ze składników mineralnych, pomidory najbogatsze są w potas, magnez, miedź i mangan, ale przede wszystkim pomidory są niezwykle bogate w likopen, cenny antyoksydant, który nadaje pomidorom czerwony kolor. Pomidory dostarczają niewielu kalorii i są alkalizujące (zasadotwórcze). Są nieocenione w dietach przeciw otyłości, w cukrzycy, reumatyzmie, zapaleniu stawów, dnie, chorobach nerek i serca. Zaleca się je szczególnie młodzieży i dzieciom w czasie intensywnego wzrostu, a także osobom cierpiącym na nienormowane stolce i zaparcia. Działają uspokajająco, bo zawierają sole bromu.
Wartości odżywcze (100 g)
Energia 15 kcal
Tłuszcz 0,2 g
Witamina C 23 mg
Błonnik 1,2 g
Potas 282 mg
Elżbieta Pochopień